Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

FASCYNUJĄCY ŚWIAT ROŚLIN W ROKU 2021

Logo akcji z napisem Fascination of Plants Day 2021Zbliża się 18 maja 2021 roku. Na ten dzień zaplanowane zostały kolejne obchody Fascynującego Świata Roślin. Ale mamy pandemię, w związku z czym wydarzenia wymagające bezpośredniego międzyludzkiego kontaktu zostały przełożone na kolejny rok, a w nadchodzącym miesiącu zapraszamy do spotkania z WBBiB i roślinami w świecie wirtualnym.

Przygotowujemy dla Was kilka różnych propozycji, może nie tak rozbudowanych jak w poprzednich latach, ale nadal interesujących. Taką przynajmniej mamy nadzieję. Zachęcamy Was również gorąco, do korzystania z uroków wiosny, spacerów po parkach, łąkach czy lasach i samodzielnych obserwacji fascynującego świata roślin. Być może ciekawostki, które Wam wkrótce przedstawimy będą dobrą ku temu inspiracją.

PLAN WYDARZEŃ

  • 10, 12, 14 i 16 maja, w tym miejscu, na stronie www, zadawać będziemy pytania dotyczące roślin. Autorzy prawidłowych odpowiedzi mogą liczyć na nagrody.
  • w tych samych dniach na naszym kanale YouTube WBBiB dla szkół ukazywać się będą krótkie filmiki-prezentacje z ciekawostkami na temat roślin.
  • 18 maja o godzinie 15:00 na kanale WBBiB dla szkół odbędzie się prelekcja na żywo. Wykład pt. Czy rośliny czują, a jeśli tak, to co? wygłosi dr Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin.

Poniżej, w części PLIKI DO POBRANIA, zamieściliśmy ulotkę z planowanym programem naszych działań.

QUIZ

Piątek, 14 maja godz. 8.00. Zadajemy trzecie pytanie

Botanik zaliczy owoce maliny do tej samej grupy, co owoce: 
A. orzecha laskowego, 
B. śliwy, 
C. jabłoni, 
D. fasoli? 
 
Odpowiedzi na to pytania przesyłajcie pocztą elektroniczną pod adres: dlaszkol.wbbib@uj.edu.pl. Cały czas można też wysyłać odpowiedzi na pytanie nr 1, to z poniedziałku. 
 

Środa, 12 maja, godz. 8.00. Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy pytanie nr 2.

Lampart, puma czy domowy kot – niezależnie od gatunku wszystkie są podatne na działanie pewnej rośliny, które działa na nie narkotycznie. Jakiej?
A. kozłka lekarskiego,
B. żeń-szenia,
C. mandragory,
D. cebuli.
 
Odpowiedzi wysyłajcie pod adres dlaszkol.wbbib@uj.edu.pl
 

Poniedziałek, 10 maja, godz. 9.00. Czas na pierwsze pytanie.

Co należy zrobić, by zamknąć rozwinięty kwiat tulipana?
A. włożyć go do lodówki,
B. odciąć mu dostęp światła,
C. odciąć mu dostęp tlenu,
D. zanurzyć go w gorącej wodzie.

Odpowiedzi proszę przesyłać pod adres dlaszkol.wbbib@uj.edu.pl. Do 10 pierwszych osób, które udzielą właściwej odpowiedzi wyślemy nagrody.

Pliki do pobrania
pdf
Ulotka z programem

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O AKCJI FASCYNUJĄCY ŚWIAT ROŚLIN

Fascynujący Świat Roślin (w wersji angielskiej: Fascination of Plants Day) to międzynarodowa akcja odbywająca się cyklicznie, co dwa lata, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę, jaką badania nad roślinami odgrywają w rozwoju rolnictwa, produkcji żywności i gospodarce leśnej oraz w branżach, takich jak energetyka czy przemysł farmaceutyczny.

Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia miała miejsce w roku 2012. Różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące akcji odbywają się przez cały miesiąc, aczkolwiek kluczową datą jest zawsze 18 maja. Więcej informacji o zaangażowaniu państw z całego świata można znaleźć na międzynarodowej stronie akcji pod adresem: www.plantday18may.org

W przygotowanie pokazów, wykładów, warsztatów, wycieczek itp., których tematem przewodnim są rośliny zaangażowane są różnorakie firmy i instytucje. W naszym kraju udział w akcji biorą przede wszystkim uczelnie wyższe, ogrody botaniczne, nadleśnictwa i towarzystwa naukowe. Co dzieje się w wybranych miejscowościach można sprawdzić na oficjalnej, polskiej stronie akcji pod adresem www.plantday.com.pl. Za pośrednictwem tej strony odbywa się równiez rejestracja na poszczególne zajęcia.

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ po raz pierwszy przyłączył się do akcji w roku 2015 z inicjatywy prof. Haliny Gabryś z Zakładu Biotechnologii Roślin. Naszym wkładem było wtedy między innymi przetłumaczenie na język polski prezentacji pt. „Dlaczego badamy rośliny".

W roku 2017 zjednoczyliśmy siły z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi i wspólnie reprezentowaliśmy Uniwersytet Jagielloński w czasie obchodów FŚR. Dzięki współpracy dwóch jednostek udało się przygotować bogaty i zróżnicowany program wydarzeń. Zajęcia poświęcone roślinom odbywały się przez trzy dni. W tym czasie, w pokazach, wykładach, konkursach i warsztatach udział wzięło ponad 530 osób czyli około 2/3 więcej niż dwa lata wcześniej. Odwiedzili nas nie tylko licealiści i gimnazjaliści z Krakowa i najbliższych okolic, ale także uczniowie z województw śląskiego (Częstochowa, Racibórz) i podkarpackiego (Dębica, Tarnobrzeg). 

Zachęcamy do oglądnięcia filmowej relacji z wydarzeń (wystarczy kliknąć w obrazek poniżej), które miały miejsce na WBBiB w dniach od 18 do 20 maja 2017 r. 

Zobacz video galerię

Relacja filmowa z FŚR 2017 na WBBiB UJ