Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

FASCYNUJĄCY ŚWIAT ROŚLIN 2019 NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM

Już po raz trzeci Uniwersytet Jagielloński przyłącza się do międzynarodowej akcji Fascynujący Świat Roślin. W roku 2019 w przygotowanie kilkunastu różnych atrakcji – wycieczek terenowych, warsztatów i pokazów – zaangażowany jest Wydział Biologii (WB). Uwaga z ostatniej chwili: Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ wycował się z organizacji zajęć ze względu na bardzo małą frekwencję (nagłe wypisanie się z zajęć niemal wszystkich szkół).
 
Do udziału w wydarzeniach organizowanych na Uniwersytecie Jagiellońskim zachęcamy zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane (szkoły, klasy). Rekomendowany wiek uczestników to 16-19 lat. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, jednak obowiązuje na nie rejestracja. Rejestracja odbywać się elektronicznie od 15 kwietnia, za pośrednictwem polskiej strony akcjiwww.plantday.com.pl
 
Wykłady, pokazy i warsztaty cieszą się zawsze bardzo dużą popularnością w związku z tym uprzejmie prosimy o jak najszybsze odwoływanie rejestracji, w przypadku gdy przyjazd na UJ okaże się niemożliwy – to pozwoli wziąć udział wydarzeniu innym zainteresowanym. 
 
Osoby zarejestrowane, które przybędą 17 maja na Kampus UJ prosimy, by minimum 15 minut przed zajęciami, zgłosiły się w punkcie informacyjnym: przy ulicy Gronostajowej 7 (jeśli wydarzenie jest organizowane przez WBBiB) lub przy ulicy Gronostajowej 9 (jeśli wydarzenie jest organizowane przez WB).
 
Dodatkowe informacje lub wyjaśnienia można uzyskać pisząc na adres: fsr.wbbib@uj.edu.pl lub dzwoniąc pod numer 12 664 79 59 (od 9:00 do 15:00). 
 
Kampus 600-lecia odnowienia UJ, w skład którego wchodzi m. in. Wydziału Biologii, położony jest w południowo-zachodniej części Krakowa w sąsiedztwie osiedla Ruczaj. Zajęcia odbywać się będą przy ulicy Gronostajowej 9. Dojazd na Gronostajową (przystanek Ruczaj lub Kampus UJ) zapewniają: autobus linii 194 i tramwaje linii 11, 18, 52 i 76 (linia tymczasowa).

Harmonogram wydarzeń na Wydziale Biologii (Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych)

WYCIECZKA TERENOWA

Godzina: 10:00-12:00
Miejsce: zbiórka – hol główny, ul. Gronostajowa 9
Tytuł i prowadzący: Wycieczka botaniczna, dr hab. Agnieszka Nobis, dr hab. Marcin Nobis, dr Artur Pliszko, 
dr hab. Alina Stachurska-Swakoń, dr hab. Joanna Zalewska-Gałosz

Liczba uczestników: 75

W trakcie dwugodzinnej wycieczki po okolicach III Kampusu UJ zobaczycie gatunki roślin typowe dla miejsc ruderalnych, zbiorowisk łąkowych oraz murawowych, zarośli i lasów. Dodatkowo, będziecie mieć okazję poznać wybrane elementy morfologii roślin oraz biologię wybranych gatunków. Opowiemy Wam również o podstawach klasyfikacji zbiorowisk roślinnych, a także wyjaśnimy czym są gatunki inwazyjne.

POKAZY W TRYBIE CIĄGŁYM

Godziny: 10:30-13:30
Miejsce: hol główny, ul. Gronostajowa 9
Tytuł i prowadzący: Czy rośliny mogą Cię zjeść?, mgr Krzysztof Lustofin, Joanna Kołodziejczyk

W jaki sposób rośliny mięsożerne „polują” na zwierzęta? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie przy stanowisku, na którym będzie można przyjrzeć się wybranym gatunkom roślin mięsożernych należących do następujących rodzin: pływaczowate, rosiczkowate oraz kapturnicowate. Przedstawimy Wam krótką charakterystykę poszczególnych gatunków, dzięki czemu zrozumiecie mechanizm działania ich różnorodnych pułapek. Dodatkowo, za pośrednictwem lupy i mikroskopu świetlnego, będziecie mieli szansę przyjrzeć się im z bliska i poznać anatomię oraz morfologię tych fascynujących roślin.

WARSZATY

Godzina: 10:00-10:45, 11:00-11:45, 12:15-13:00
Miejsce: Laboratorium 2.08, ul. Gronostajowa 9
Tytuł i prowadzący: Chłopiec czy dziewczynka?, mgr Barbara Pawełek, mgr Magdalena Liszniańska
Liczba uczestników: 6 

Czy wiecie, że istnieją rośliny posiadające płeć? Czy ta płeć ma coś wspólnego z płcią człowieka? Jak sprawdzić czy dana roślina to osobnik męski czy żeński? Na te wszystkie i więcej pytań odpowiemy Wam w czasie warsztatów w laboratorium molekularnym. Będziecie mogli zobaczyć jak w praktyce 
wygląda praca genetyka. A na koniec, czeka Was pokaz mrożący krew w żyłach! Odważycie się?

Godzina: 13:00-13:45, 14:00-14:45
Miejsce: Laboratorium 2.03, ul. Gronostajowa 9
Tytuł i prowadzący: Roślinne kultury in vitro, mgr Klaudia Sychta, mgr Justyna Żabicka
Liczba uczestników: 8

Czy wyhodowanie tysiąca roślin z fragmentu jednego liścia jest możliwe? Czy roślinne kultury in vitro mają coś wspólnego z dniem kobiet, imieninami lub zakończeniem roku szkolnego? Na zajęciach pokażemy Wam niezwykły świat roślinnych kultur in vitro w ich „różowym pokoju”. Porozmawiamy o zaawansowanych technikach i powodach, dla których są stosowane oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego zaawansowane techniki są tak ważne dla gospodarki. W trakcie warsztatów będziecie mogli wcielić się w prawdziwych naukowców i założyć kultury in vitro oraz wytworzyć sztuczne nasiona.

Godzina: 13:45-14:30, 14:45-15:30
Miejsce: Laboratorium 0.81, ul. Gronostajowa 9
Tytuł i prowadzący: Co w sobie kryje komórka roślinna?, mgr Agnieszka Janas, mgr Paulina Wietrzyk-Pełka, Joanna Kołodziejczyk
Liczba uczestników: 15 

Chloroplasty oraz wakuola przestaną stanowić dla Was tajemnice – zapraszamy na warsztaty poświęcone specyficznym cechom komórki roślinnej. Okazją do ich dokładnego poznania będzie praca z wyjątkowym modelem komórki oraz preparaty mikroskopowe, które wykonacie samodzielnie. Wspólnie wprawimy w ruch chloroplasty i poznamy barwne oblicze komórki roślinnej. Jak? Przekonacie się na zajęciach.

Instrukcja krok po kroku jak się zapisać na zajęcia

 1. Wejdź na oficjalną, ogólnopolską stronę akcji: www.plantday.com.pl
 2. Kliknij w zielony napis Wybierz jednostkę, który wyświetla się w centralnej części ekranu na białej mapie Polski.
 3. Powinna Ci się ukazać duża mapa Polski z kwiatkami, symbolizującymi różne miejscowości. Znajdź na mapie Małopolskę i kliknij w kwiatek odpowiadający Krakowowi.
 4. Jeśli w panelu u góry ekranu, zobaczysz logo Uniwersytetu Jagiellońskiego na niebieskim tle, a pod nim zielony napis Uniwersytet Jagielloński: WYDZIAŁ BIOLOGII, Kraków – to jesteś w dobrym miejscu. Przed oczami masz teraz pełny program wydarzeń przygotowanych przez dwa wydziały UJ. Możesz sprawdzić, o której godzinie odbywają się poszczególne zajęcia oraz ile jest jeszcze wolnych miejsc.
 5. Aby zarezerwować miejsce na wybrane zajęcia musisz być wcześniej zarejestrowany w systemie. Dlatego teraz naciśnij przycisk Menu położony w lewym górnym rogu strony (obok napisu Uniwersytet Jagielloński: WYDZIAŁ BIOCHEMII, BIOFIZYKI I BIOTECHNOLOGII oraz WYDZIAŁ BIOLOGII, Kraków) i na rozwijającym się pasku wybierz zakładkę Zgłoszenia i rezerwacje.
 6. Teraz są dwie możliwości:
  a) Jeśli nigdy wcześniej nie brałaś(eś) udziału w Fascynującym Świecie Roślin wybierz napis Nie mam jeszcze konta - chcę się zarejestrować, a następnie wypełnij formularz zgłoszeniowy. Na adres e-mail, który został wskazany w formularzu powinna przyjść wiadomość z linkiem do aktywacji nowego konta.
  b) Jeśli uczestniczyłaś(eś) już w ubiegłych latach w akcji Fascynujący Świat Roślin, system powinien Cię pamiętać, więc po prostu się zaloguj. Gdy zapomniałaś(eś), jakim hasłem posługiwałaś(eś) się przy logowaniu możesz poprosić system o przypomnienie hasła. W ostateczności – zarejestruj się na nowo. 
 7. Gdy udało Ci się zarejestrować/zalogować ponownie wybierz z Menu zakładkę Zgłoszenia i rezerwacje. U góry strony ukażą Ci się szczegóły dotyczące Twojego konta (Rezerwacje, Moje dane, Chcę usunąć zgłoszenie, Wyloguj mnie, Twoje rezerwacje) a pod spodem program wydarzeń na UJ, z którego teraz możesz wybrać interesujące Cię wydarzenie (lub wydarzenia) i zarezerwować na nie miejsce. Pamiętaj przy tym o maksymalnej liczbie osób, które można zapisać na dane zajęcia oraz zwróć uwagę na dostępność wolnych miejsc. Nie zapomnij również, że różne zajęcia mogą się odbywać w tym samym czasie, a więc jeśli chcesz wziąć udział w różnych wydarzeniach – patrz uważnie na godziny. Na koniec nie zapomnij się wylogować.
 8. Mamy nadzieję, że wszystko się udało i zobaczymy się wkrótce. Gdyby coś jednak poszło nie tak, napisz pod adres fsr.wbbib@uj.edu.pl lub zadzwoń pod nnumer 12 664 79 59 (od 9:00 do 15:00). 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O AKCJI FASCYNUJĄCY ŚWIAT ROŚLIN

Fascynujący Świat Roślin (w wersji angielskiej: Fascination of Plants Day) to międzynarodowa akcja odbywająca się cyklicznie, co dwa lata, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę, jaką badania nad roślinami odgrywają w rozwoju rolnictwa, produkcji żywności i gospodarce leśnej oraz w branżach, takich jak energetyka czy przemysł farmaceutyczny.

Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia miała miejsce w roku 2012. Różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące akcji odbywają się przez cały miesiąc, aczkolwiek kluczową datą jest zawsze 18 maja. Więcej informacji o zaangażowaniu państw z całego świata można znaleźć na międzynarodowej stronie akcji pod adresem: www.plantday18may.org

W przygotowanie pokazów, wykładów, warsztatów, wycieczek itp., których tematem przewodnim są rośliny zaangażowane są różnorakie firmy i instytucje. W naszym kraju udział w akcji biorą przede wszystkim uczelnie wyższe, ogrody botaniczne, nadleśnictwa i towarzystwa naukowe. Co dzieje się w wybranych miejscowościach można sprawdzić na oficjalnej, polskiej stronie akcji pod adresem www.plantday.com.pl. Za pośrednictwem tej strony odbywa się równiez rejestracja na poszczególne zajęcia.

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ po raz pierwszy przyłączył się do akcji w roku 2015 z inicjatywy prof. Haliny Gabryś z Zakładu Biotechnologii Roślin. Naszym wkładem było wtedy między innymi przetłumaczenie na język polski prezentacji pt. „Dlaczego badamy rośliny".

W roku 2017 zjednoczyliśmy siły z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi i wspólnie reprezentowaliśmy Uniwersytet Jagielloński w czasie obchodów FŚR. Dzięki współpracy dwóch jednostek udało się przygotować bogaty i zróżnicowany program wydarzeń. Zajęcia poświęcone roślinom odbywały się przez trzy dni. W tym czasie, w pokazach, wykładach, konkursach i warsztatach udział wzięło ponad 530 osób czyli około 2/3 więcej niż dwa lata wcześniej. Odwiedzili nas nie tylko licealiści i gimnazjaliści z Krakowa i najbliższych okolic, ale także uczniowie z województw śląskiego (Częstochowa, Racibórz) i podkarpackiego (Dębica, Tarnobrzeg). 

Zachęcamy do oglądnięcia filmowej relacji z wydarzeń (wystarczy kliknąć w obrazek poniżej), które miały miejsce na WBBiB w dniach od 18 do 20 maja 2017 r. i już teraz zapraszamy serdecznie, tym razem 17 maja, na Fascynujący Świat Roślin 2019.

Zobacz video galerię

Relacja filmowa z FŚR 2017 na WBBiB UJ