Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

FASCYNUJĄCY ŚWIAT ROŚLIN W ROKU 2021

Logo akcji z napisem Fascination of Plants Day 2021Zbliża się 18 maja 2021 roku. Na ten dzień zaplanowane zostały kolejne obchody Fascynującego Świata Roślin. Ale mamy pandemię, w związku z czym wydarzenia wymagające bezpośredniego międzyludzkiego kontaktu zostały przełożone na kolejny rok, a w nadchodzącym miesiącu zapraszamy do spotkania z WBBiB i roślinami w świecie wirtualnym.

Przygotowujemy dla Was kilka różnych propozycji, może nie tak rozbudowanych jak w poprzednich latach, ale nadal interesujących. Taką przynajmniej mamy nadzieję. Zachęcamy Was również gorąco, do korzystania z uroków wiosny, spacerów po parkach, łąkach czy lasach i samodzielnych obserwacji fascynującego świata roślin. Być może ciekawostki, które Wam wkrótce przedstawimy będą dobrą ku temu inspiracją.

PLAN WYDARZEŃ

  • 10, 12, 14 i 16 maja, w tym miejscu, na stronie www, zadawać będziemy pytania dotyczące roślin. Autorzy prawidłowych odpowiedzi mogą liczyć na nagrody.
  • w tych samych dniach na naszym kanale YouTube WBBiB dla szkół ukazywać się będą krótkie filmiki-prezentacje z ciekawostkami na temat roślin.
  • 18 maja o godzinie 15:00 na kanale WBBiB dla szkół odbędzie się prelekcja na żywo. Wykład pt. Czy rośliny czują, a jeśli tak, to co? wygłosi dr Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin.

Poniżej, w części PLIKI DO POBRANIA, zamieściliśmy ulotkę z planowanym programem naszych działań.

QUIZ

Poniedziałek, 17 maja godz. 11.40. Z małym opóźnieniem publikujemy czwarte, ostatnie pytanie naszego quizu

Która z poniżej wymienionych roślin jest źródłem substancji powszechnie spożywanej przez człowieka, ale bardzo groźnej dla psów?: 
A. owies zwyczajny, 
B. kakaowiec właściwy,  
C. marchew zwyczajna, 
D. jabłoń domowa. 
 
Odpowiadamy na pytanie nr 4: Kakaowiec właściwy jest bogaty w kofeinę, teobrominę i szereg innych związków, które cenimy za walory smakowe i pobudzające. Niestety wątroba wielu zwierząt nie radzi sobie z tymi substancjami tak wydajnie jak nasza. Dlatego psom i kotom (zwłaszcza małym) nie dajemy czekolady!


Piątek, 14 maja godz. 8.00. Zadajemy trzecie pytanie

Botanik zaliczy owoce maliny do tej samej grupy, co owoce: 
A. orzecha laskowego, 
B. śliwy, 
C. jabłoni, 
D. fasoli? 
 
Z tym pytaniem mieliście największe problemy. Dobra odpowiedź to B. Maliny tworzą owoce zbiorowe – zlepki złożone z mniejszych owoców. A każdy z tych owoców jest pestkowcem – takim jak owoce śliwy.
 

Środa, 12 maja, godz. 8.00. Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy pytanie nr 2.

Lampart, puma czy domowy kot – niezależnie od gatunku wszystkie są podatne na działanie pewnej rośliny, które działa na nie narkotycznie. Jakiej?
A. kozłka lekarskiego,
B. żeń-szenia,
C. mandragory,
D. cebuli.
 
Na pytanie nr 2 odpowiedziało już prawidłowo 10 osób. Oto wyjaśnienie: ¾ kotów jest nosicielami genu, dzięki któremu związki zawarte w kozłku lekarskim (oraz bardziej znanej kocimiętce) są dla nich źródłem niezwykle przyjemnych doznań. Behawioryści wykorzystują ekstrakty z tych roślin, gdy chcą zachęcić zwierzęta do wykonania jakiejś czynności lub oswojenia się z nowymi przedmiotami. Jeśli pachniesz walerianą, możesz się spodziewać się, że polubi Cię prawie każdy kot
 

Poniedziałek, 10 maja, godz. 9.00. Czas na pierwsze pytanie.

Co należy zrobić, by zamknąć rozwinięty kwiat tulipana?
A. włożyć go do lodówki,
B. odciąć mu dostęp światła,
C. odciąć mu dostęp tlenu,
D. zanurzyć go w gorącej wodzie.

Na pytanie nr 1 odpowiedziało już dobrze 10 osób. Właściwa odpowiedź to A: Kwiaty tulipanów (a także krokusów) otwierają się i zamykają w odpowiedzi na zmiany temperatury – jej spadek o zaledwie kilka stopni wystarczy, by otwarty kwiat po około godzinie całkowicie się zamknął.  

Pliki do pobrania
pdf
Ulotka z programem

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O AKCJI FASCYNUJĄCY ŚWIAT ROŚLIN

Fascynujący Świat Roślin (w wersji angielskiej: Fascination of Plants Day) to międzynarodowa akcja odbywająca się cyklicznie, co dwa lata, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę, jaką badania nad roślinami odgrywają w rozwoju rolnictwa, produkcji żywności i gospodarce leśnej oraz w branżach, takich jak energetyka czy przemysł farmaceutyczny.

Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia miała miejsce w roku 2012. Różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące akcji odbywają się przez cały miesiąc, aczkolwiek kluczową datą jest zawsze 18 maja. Więcej informacji o zaangażowaniu państw z całego świata można znaleźć na międzynarodowej stronie akcji pod adresem: www.plantday18may.org

W przygotowanie pokazów, wykładów, warsztatów, wycieczek itp., których tematem przewodnim są rośliny zaangażowane są różnorakie firmy i instytucje. W naszym kraju udział w akcji biorą przede wszystkim uczelnie wyższe, ogrody botaniczne, nadleśnictwa i towarzystwa naukowe. Co dzieje się w wybranych miejscowościach można sprawdzić na oficjalnej, polskiej stronie akcji pod adresem www.plantday.com.pl. Za pośrednictwem tej strony odbywa się równiez rejestracja na poszczególne zajęcia.

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ po raz pierwszy przyłączył się do akcji w roku 2015 z inicjatywy prof. Haliny Gabryś z Zakładu Biotechnologii Roślin. Naszym wkładem było wtedy między innymi przetłumaczenie na język polski prezentacji pt. „Dlaczego badamy rośliny".

W roku 2017 zjednoczyliśmy siły z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi i wspólnie reprezentowaliśmy Uniwersytet Jagielloński w czasie obchodów FŚR. Dzięki współpracy dwóch jednostek udało się przygotować bogaty i zróżnicowany program wydarzeń. Zajęcia poświęcone roślinom odbywały się przez trzy dni. W tym czasie, w pokazach, wykładach, konkursach i warsztatach udział wzięło ponad 530 osób czyli około 2/3 więcej niż dwa lata wcześniej. Odwiedzili nas nie tylko licealiści i gimnazjaliści z Krakowa i najbliższych okolic, ale także uczniowie z województw śląskiego (Częstochowa, Racibórz) i podkarpackiego (Dębica, Tarnobrzeg). 

Zachęcamy do oglądnięcia filmowej relacji z wydarzeń (wystarczy kliknąć w obrazek poniżej), które miały miejsce na WBBiB w dniach od 18 do 20 maja 2017 r. 

Zobacz video galerię

Relacja filmowa z FŚR 2017 na WBBiB UJ