Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

SPOTKANIA W SAMO POŁUDNIE Z BIOCHEMIĄ, BIOFIZYKĄ I BIOTECHNOLOGIĄ

SPOTKANIA W SAMO POŁUDNIE Z BIOCHEMIĄ, BIOFIZYKĄ I BIOTECHNOLOGIĄ

„Spotkania w samo południe ..." to prowadzony od 2006 roku cykl wykładów przygotowany z myślą o licealistach, w trakcie którego pracownicy naukowi WBBiB prezentują w przystępny sposób – zawsze ciekawe, a często również zaskakujące – zagadnienia z dziedziny współczesnej biochemii, biofizyki oraz biotechnologii. Prelekcje odbywają się w soboty, zwykle od października do grudnia, o godzinie 12.00 przy ulicy Gronostajowej 7Wstęp jest bezpłatny. Do udziału w zajęciach zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych – zarówno całe klasy, jak i osoby indywidualne.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

EDYCJA 2023

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele,
W roku 2023 zapraszamy na wykłady w formie stacjonarnej na III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłady będą się odbywać w auli P01.1 (Zespół Dydaktyczno-Biblioteczny) przy ulicy Gronostajowej 7 w Krakowie. Udział w wykładach jest bezpłatny ale obowiązuje rejestracja (formularz dostępny poniżej). O zakwalifikowaniu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. Maksymalna liczba uczestników to 350 osób. Tej jesieni nasz cykl Spotkań w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią składać się będzie z 8 prelekcji.  

21 października 2023, aula P01.1

Godz. 12.00
Dr Martyna Krzykawska-Serda, Zakład Biofizyki i Biologii Nowotworów
Światło w służbie medycyny
Światło nie tylko umożliwia nam życie na Ziemi, ale także, już od starożytności, wykorzystywane jest do leczenia chorób. Współczesna medycyna posługuje się falami świetlnymi zarówno w walce ze zmianami skórnymi, jak i z nowotworami. W trakcie wykładu postaramy się przybliżyć fenomen światła oraz wytłumaczyć, co sprawia, że ma ono tak wiele zastosowań.

Godz. 13.00
Dr hab. Wojciech Strzałka, Zakład Biotechnologii Roślin
Rośliny transgeniczne – nadzieje i obawy
Akronim GMO budzi wiele emocji – w trakcie spotkania postaramy się nieco uporządkować informacje dotyczące modyfikacji genetycznych. Omówimy kolejno aspekty związane z metodyką służąca do konstrukcji roślin transgenicznych oraz ich bezpieczeństwem dla człowieka i środowiska. Ponadto zaprezentujemy przykłady praktycznego wykorzystania roślin transgenicznych w badaniach naukowych i rolnictwie.

4 listopada 2023, sala P01.1

Godz. 12.00
Dr Kinga Kłodawska, Zakład Fizjologii i Biochemii Roślin
Mikroorganizmy – nowoczesne fabryki
Wykład o tym jak współczesna biotechnologia wykorzystuje naturalne zdolności mikroorganizmów do szybkiej i taniej produkcji chemicznych związków bioaktywnych.

Godz. 12.00
Dr Jakub Kwieciński, Zakład Mikrobiologii
Życie towarzyskie bakterii
Wydawać by się mogło że bakterie, jako organizmy jednokomórkowe, spędzają swoje życie w samotności. Nic bardziej mylnego! Bakterie nieustannie wymieniają się informacjami ze swoimi sąsiadami, koordynują zachowanie całej społeczności, i budują wspólnie skomplikowane trójwymiarowe kolonie. W trakcie wykładu opowiemy jak odkrycie tego „życia towarzyskiego bakterii” zmieniło nasz sposób patrzenia na mikroorganizmy, i jak dzięki tej wiedzy opracowujemy nowe metody leczenia chorób zakaźnych.

18 listopada 2023, aula P01.1

Godz. 12.00
Dr hab. Dariusz Latowski, Zakład Fizjologii i Biochemii Roślin
Karotenoidy – barwniki życia
Karotenoidy służą nie tylko roślinom. Choć nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka są niezbędne do życia. Regulują ekspresję kilkuset genów, umożliwiają widzenia, chronią przed otyłością i zapobiegają wielu chorobom. Zapraszamy na fascynującą podróż po świecie karotenoidów – barwników życia.

godz. 13.00
Dr Krzysztof Szade, Pracownia Biologii Komórek Macierzystych
Żądza krwi. Krwiotwórcze komórki macierzyste w akcji
W każdej sekundzie w naszym organizmie powstaje milion nowych komórek krwi. Wszystkie one powstają z krwiotwórczych komórek macierzystych. Żeby jednak komórki macierzyste mogły produkować krew przez całe nasze życie, wymagają wsparcia wielu innych komórek i wyrafinowanej niszy w szpiku kostnym. Zapraszamy do fabryki krwi!

25 listopada 2023, aula P01.1

Godz. 12.00
Dr hab. Benedykt Władyka, Zakład Biochemii Analitycznej
Do dna DNA – czyli jak czytać ze zrozumieniem książkę kucharską życia
Kwas deoksyrybonukleinowy (DNA) to gigantyczna cząsteczka chemiczna niosąca informacje o budowie komórek i organizmów, zakodowane w sekwencji nukleotydów budujących ten polimer. Obecnie nowoczesne techniki sekwencjonowania DNA pozwalają na stosunkowo proste odczytanie sekwencji nukleotydów w tych cząsteczkach, co otwiera drogę do poznawania genomów wielu organizmów, w tym genomu człowieka. Jednak czy potrafimy w pełni odczytać i zinterpretować zapisane w DNA informacje? Co to jest kod genetyczny? Wreszcie, jak przebiega ekspresja genów? Odpowiedzi na te pytania poszukamy nie tylko w DNA, ale poprzez analogię również w swoistej kuchni molekularnej, gdzie w oparciu o przepis z książki kucharskiej życia przyrządzimy placek.

Godz. 13.00
Prof. dr hab. Jerzy Dobrucki, Zakład Biofizyki Komórki
Komórkowe systemy naprawy DNA
Kwas deoksyrybonukleinowy jest cząsteczką, która może podlegać reakcjom chemicznym i spontanicznym zmianom. Jednak DNA w komórkach żywych organizmów jest skutecznie chroniony przed zmianami chemicznymi i uszkodzeniami, a informacja genetyczna zawarta w tym polimerze jest poprawnie przekazywana z komórki macierzystej do komórek potomnych. Za tę stabilność genomu odpowiedzialne są liczne białka komórkowe, w tym fascynujące enzymy wyspecjalizowane w wykrywaniu zmian oraz korygowaniu i naprawianiu cząsteczek DNA.

Osoby zainteresowane udziałem w wykładach prosimy o wypełnienie FORMULARZA REJESTRACYJNEGO.

Informujemy, że po rejestracji osobną wiadomość email otrzymają Tylko osoby, które nie zakwalifikowały się na wykłady z powodu niewystarczającej liczby miejsc

W razie pytań prosimy dzwonić: 12 664 79 59 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.0015.00) lub pisać: dlaszkol.wbbib@uj.edu.pl

Pliki do pobrania
pdf
Regulamin
pdf
Plakat w formacie A3