Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

NA POGRANICZU BIOLOGII, CHEMII I FIZYKI

Popołudniowe, zimowo-wiosenne wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych są efektem kilkuletniej współpracy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii z Krakowskim Młodzieżowym Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Sztuk.

Cykl znany wcześniej jako „Spotkania u biologów” zyskał w roku 2017 nową, autonomiczną nazwę i funkcjonuje obecnie jako „Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki”. Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia WBBiB jest dr hab. Beata Myśliwa-Kurdziel.

Wykłady (zwykle dwa, trzy lub cztery) trwające około 45 minut odbywają się na Kampusie UJ w okresie od stycznia/lutego do marca (w zależności od terminu ferii zimowych) w wybrane dni tygodnia. Udział w prelekcjach jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

EDYCJA 2024

CZWARTEK, 7 marca 2024 r., GODZ. 17.00, aula P0.1.1 (UWAGA! ZMIANA PROGRAMU)

  • Tytuł wykładu: Angiogeneza – sprawa życia i śmierci
  • Prelegent: prof. dr hab. Alicja Józkowicz (Zakład Biotechnologii Medycznej)
  • Opis: Funkcjonowanie komórek i tkanek nie było by możliwe bez rozbudowanej sieci naczyń krwionośnych, za pomocą której po całym organizmie rozprowadzane są tlen i składniki odżywcze. Angiogeneza, (z gr. angeion, czyli naczynie oraz genesis, tj. powstawanie), to precyzyjnie regulowany proces. Jego zaburzenia mają wpływ na rozwój narządów, naprawę uszkodzeń, są też przyczyną chorób. 

CZWARTEK, 14 marca 2024 r, GODZ. 17.00, aula P0.1.1

  • Tytuł wykładu: Nakaseomyces glabratus – bliski krewny drożdży piekarskich stwarzający istotny problem medyczny
  • Prelegent: dr Dorota Satała (Zakład Biochemii Porównawczej i Bioanalityki)
  • Opis: Postęp medycyny związany m.in. ze stosowaniem antybiotyków o szerokim spektrum oraz terapii przeciwnowotworowych przyczynił się do znacznego wzrostu częstości infekcji grzybiczych. Szczególnie interesującym gatunkiem jest Nakaseomyces glabratus, wcześniej znany jako Candida glabrata, który pomimo bliskiego pokrewieństwa z drożdżami piekarskimi Saccharomyces cerevisiae stanowi jeden z głównych czynników wywołujących zakażenia o śmiertelności sięgającej 50%. Podczas wykładu zostaną przedstawione czynniki wirulencji, które zostały wykształcone przez drożdżaka w celu zdobycie patogennej przewagi w organizmie gospodarza oraz możliwość interakcji z innymi mikroorganizmami. Ponadto zostaną omówione najnowsze metody identyfikacji drożdżaków oraz stosowane metody leczenia.

CZWARTEK, 21 marca 2024 r., GODZ. 17.00, aula P0.1.1

  • Tytuł wykładu: Wykorzystanie wektorów wirusowych w biotechnologii i medycynie
  • Prelegent: prof. dr hab. Alicja Józkowicz (Zakład Biotechnologii Medycznej)
  • Opis: Biotechnolodzy potrafią wprowadzić obcy gen (transgen) do komórki i w ten sposób zmienić jej działanie. Mają dobrych nauczycieli – mistrzami we wprowadzaniu transgenów do komórek są wirusy. Dzięki wektorom wirusowym biotechnolodzy mogą zmieniać komórki w cenne narzędzia badawcze lub w producentów potrzebnych białek. Mogą też naprawiać komórki w których doszło do mutacji i proponować terapie pomagające ludziom chorym na wcześniej nieuleczalne choroby.

CZWARTEK, 4 kwietnia 2024 r., GODZ. 17.00, sala P1.1 (zmiana miejsca)

  • Tytuł wykładu: Od początków życia do fotosyntezy – jak zasilane światłem organizmy zdominowały naszą planetę?
  • Prelegent: dr Michał Gabruk (Zakład Fizjologii i Biochemii Roślin)
  • Opis: W trakcie prelekcji przedstawione zostaną kluczowe etapy ewolucji życia na Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem organizmów fotosyntetycznych. Opisane zostaną główne elementy maszynerii fotosyntetycznej, ich mechanizm działania i pochodzenie.

CZWARTEK, 11 kwietnia 2024 r., GODZ. 17.15, aula P0.1.1 (zmiana godziny)

  • Tytuł wykładu: Jak, gdzie i kiedy? – o możliwościach inżynierii tkankowej
  • Prelegent: prof. dr hab. Justyna Drukała (Zakład Biologii Komórki, Bank Komórek)
  • Opis: Jak skonstruować żywą tkankę poza organizmem? Jak działa laboratorium, w którym hoduje się komórki? Jak zachowuje się organizm po zastosowaniu produktów inżynierii tkankowej? W trakcie wykładu znajdziemy odpowiedź na te i inne pytania dotyczące nowoczesnych możliwości odtworzenia tkanek ludzkich.
Pliki do pobrania
pdf
Plakat A4 z programem wykładów