NA POGRANICZU BIOLOGII, CHEMII I FIZYKI

Popołudniowe, zimowo-wiosenne wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych są efektem kilkuletniej współpracy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii z Krakowskim Młodzieżowym Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Sztuk.

Cykl znany wcześniej jako „Spotkania u biologów” zyskał w roku 2017 nową, autonomiczną nazwę i funkcjonuje obecnie jako „Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki”. Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia WBBiB jest dr hab. Beata Myśliwa-Kurdziel.

Wykłady (zwykle dwa, trzy lub cztery) trwające około 45 minut odbywają się na Kampusie UJ w okresie od stycznia/lutego do marca (w zależności od terminu ferii zimowych) w wybrane dni tygodnia. Udział w prelekcjach jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli.

EDYCJA 2022

Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli na kolejną odsłonę wykładów z cyklu „Na pograniczu biologii, chemii, fizyki”. Po roku przerwy powracamy do wykładów na żywo, w auli P01.1 na III Kampusie UJ. Tym razem spotykać się będziemy w 3 kolejne czwartki marca, o godzinie 17:30.
We wszystkich budynkach Uniwersytetu Jagiellońskiego obowiązuje obowiązek noszenia maseczek. W trosce o zdrowie wszystkich zgromadzonych prosimy o zachowywanie bezpiecznych odstępów i zajmowanie co drugiego miejsca na sali.

CZWARTEK, 10 marca 2022, GODZ. 17.30
  • Tytuł wykładu: Jak wykorzystać nanocząstki do leczenia chorób nowotworowych
  • Prelegent: mgr Alicja Hinz (Zakład Biochemii Komórki)
  • Opis: Nanotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki zajmująca się przygotowywaniem, modyfikacją i wykorzystaniem nanocząstek, struktur o średnicy od 1 do 100 nanometrów. Ponieważ nanomateriały mają unikalne cechy fizykochemiczne, są przydatne w różnych obszarach życia codziennego, takich jak produkcja kosmetyków, materiałów budowlanych i opatrunków medycznych. Nanocząstki znalazły również zastosowanie w medycynie: do transportu leków przeciwnowotworowych, antygenów (w szczepionkach) oraz czynników obrazujących a także w nowych testach diagnostycznych.
CZWARTEK, 17 marca 2022, GODZ. 17.30
  • Tytuł wykładu: Testy diagnostyczne – na Covid-19 i nie tylko
  • Prelegent: prof. dr hab. Joanna Bereta (Zakład Biochemii Komórki)
    Opis: Prawidłowa diagnoza to podstawa leczenia i właściwego reagowania na zagrożenia epidemiczne. W okresie pandemii Covid-19 każdy zetknął się z różnymi terminami określającymi testy diagnostyczne: „test PCR”, „test antygenowy”, „test na obecność przeciwciał w osoczu”. Ale czy wiecie jak te testy działają? O czym nas informują? Czy mogą czasem się mylić, a jeśli tak to dlaczego? Mimo, że pandemia Covid-19 wygasa, warto o tym wiedzieć, bo takie same testy są wykorzystywane w diagnostyce wielu innych chorób.
CZWARTEK, 24 marca 2022, GODZ. 17.30
  • Tytuł wykładu: Molekularna struktura drewna: od cukrów do drzew
  • Prelegent: dr Jan Łyczakowski (Zakład Biotechnologii Roślin)
  • Opis: Drewno jest używane przez ludzkość od tysięcy lat. Pomimo tak bliskiego związku z tym materiałem wiemy zaskakująco mało na temat jego budowy molekularnej. Na poziomie chemicznym, drewno zbudowane jest głównie z wielocukrów, takich jak celuloza i hemicelulozy. Na spotkaniu przybliżę Słuchaczom wyniki najnowszych badań, w których analizowano skład i układ wielocukrów tworzących drewno oraz ich zastosowanie przy opracowywaniu nowatorskich procesów obróbki tego materiału. Rozwój procesów opartych na przyjaznych środowisku biomateriałach, takich jak drewno, jest niezbędny, aby przystosować gospodarkę do wzrostu zaludnienia na świecie oraz przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Z racji tego, że większość węgla w lądowym środowisku jest zamknięta w postaci drewna w lasach, materiał ten stanowi bogate źródło odnawialnej energii i biodegradowalnych związków. Substancje otrzymywane z drewna mogą być użyte do tworzenia zamienników paliw kopalnych. Pozwalają także zmniejszyć problem zanieczyszczeń spowodowanych przez plastik.
​Niniejszym informujemy, że w przypadku nagłego pogorszenia sytuacji epidemicznej wykłady mogą zostać odwołane w ostatniej chwili.
Plakat A4 z programem wykładów