Zwierzętarnia WBBiB

Zwierzętarnia WBBiB (numer użytkownika 053, numer hodowcy 078, numer identyfikacji weterynaryjnej 12616208) składa się z dwóch podjednostek – Zwierzętarni Konwencjonalnej oraz Zwierzętarni SPF (specific patogen free, wolnej od patogenów chorobotwórczych dla danego gatunku).
Zwierzętarnia SPF o powierzchni 277 m2 została uruchomiona w roku 2011 dzięki środkom unijnym z projektu POIG pt. Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia. Wyposażona jest wyłącznie w klatki indywidualnie wentylowane (IVC, individually ventilated cages, Tecniplast). Powietrze wprowadzane do klatek oczyszczane jest przez filtry HEPA. Powietrze pobierane z klatek jest również oczyszczane przez filtry HEPA i dostarczane w systemie zamkniętym bezpośrednio do wentylacji wyciągowej na zewnątrz budynku. Układ ten zapewnia możliwość regulacji liczby wymian powietrza w klatce (nawet do ponad 50 wymian na godzinę), kontrolowana jest również temperatura i wilgotność. Stacje nawiewczo-wyciągowe IVC utrzymują w klatkach stały przepływ powietrza. Zapobiega to podwyższeniu stężenia CO2 lub NH3. Warunki zapewniane zwierzętom spełniają wszystkie normy opisane w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 grudnia 2016 roku w sprawie minimalnych wymagań, jakie powinien spełniać ośrodek, oraz minimalnych wymagań w zakresie opieki nad zwierzętami utrzymywanymi w ośrodku. Klatki zawierają elementy wzbogacające środowisko, w tym gryzaki i materiał z którego zwierzęta mogą zbudować gniazdo, a woda i pasza są dostępne ad libitum. Stan zdrowia zwierząt monitorowany jest zgodnie z wytycznymi FELASA (Federation for Laboratory Animal Science Associations).
Decyzją z dnia 15 grudnia 2015 roku, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krakowie stwierdził spełnienie przez WBBiB UJ wymagań niezbędnych do hodowli i wykonywania procedur doświadczalnych z wykorzystaniem myszy i szczurów. Zwierzętarnia stanowi Zakład Inżynierii Genetycznej nr 1 (ZIG1) i uzyskała zgodę Ministerstwa Środowiska na zamknięte użycie organizmów genetycznie modyfikowanych w zakresie testowania możliwości wpływania na procesy angiogenezy, hematopoezy, miogenezy, termogenezy, procesy zapalne i nowotworowe u zwierząt laboratoryjnych, na podstawie zezwolenia nr 38 z dnia 16 marca 2016 (decyzja nr 48/2016 z dnia 15 kwietnia 2016). Wszystkie doświadczenia prowadzone na terenie zwierzętarni mają akceptację II Lokalnej komisji Etycznej w Krakowie.
Zwierzętarnia SPF podzielona jest na trzy odrębne części: hodowlaną, eksperymentalną i techniczną. Część hodowlana dostępna jest tylko dla wybranego personelu i oddzielona jest od reszty zwierzętarni dodatkową śluzą. Obejmuje dwa pomieszczenia hodowlane wyposażone w 15 regałów z klatkami dla myszy oraz dwie komory laminarne służące do obsługi zwierząt w warunkach sterylnych. Część eksperymentalna dostępna jest dla wszystkich badaczy posiadających odpowiednie wyznaczenia. Znajduje się w niej aparatura pozwalająca na prowadzenie doświadczeń z zakresu biologii układu krążenia, biologii nowotworów, immunologii, mikrobiologii oraz biologii komórek macierzystych. W części eksperymentalnej wydzielone są następujące pokoje:
- pokój zabiegowy przystosowany do zabiegów mikrochirurgicznych, zaopatrzony w mikroskopy i lupy operacyjne, system anestezji oraz komorę laminarną i inkubator do zakładania hodowli pierwotnych;
- pokój obrazowania in vivo, w którym wykonywana jest diagnostyka przyżyciowa zwierząt z wykorzystaniem ultrasonografu Vevo2100 (VisualSonics), aparatury do pomiaru perfuzji tkanek (Perimed Laser Doppler), luminescencji in vivo (IVIS Lumina) oraz ciśnienia krwi u zwierząt;
- pokój kwarantanny wyposażony w komorę laminarną z oknem podawczym oraz trzy regały z klatkami;
- dwa pokoje bytowania dla szczurów wyposażone w pięć regałów z klatkami i dwie komory laminarne do pracy ze zwierzętami w warunkach sterylnych;
- dwa pokoje bytowania dla myszy wyposażone w 15 regałów z klatkami, regał pooperacyjny zapewniający możliwość utrzymania podwyższonej temperatury, dwie komory laminarne oraz dwa laminary jezdne służące do obsługi zwierząt w warunkach sterylnych.
Część techniczna wyposażona jest w stacje czyszczenia klatek, myjnię automatyczną IWT650 oraz dwa przelotowe autoklawy o pojemności 610 L każdy. Znajduje się w niej również podręczny magazyn paszy i ściółki.
ZWIERZĘTARNIA KONWENCJONALNA (doświadczalna)
- Prowadzenie:
- Zakład Biofizyki
- Kierownik:
-
prof. dr hab. Krystyna Urbańska, tel. 12 664 61 53, e-mail: krystyna.urbanska@uj.edu.pl
- Pracownicy:
- mgr Dominika Michalczyk-Wetula, tel. 12 664 64 30, e-mail: dominika.michalczyk@uj.edu.pl
- Agnieszka Kurdziel, tel. 12 664 66 01
- Karolina Wolska, tel. 12 664 66 01
- Lekarz weterynarii :
- Joanna Szklarska-Piotrowska
- Osoba nadzorująca osoby sprawujące opiekę oraz odpowiedzialna za dobrostan:
- mgr inż. Ewa Werner
- Osoby odpowiedzialne za dobrostan:
- prof. dr hab. Krystyna Urbańska
- prof. dr hab. Alicja Józkowicz
ZWIERZĘTARNIA SPF (doświadczalno-hodowlana)
- Prowadzenie:
- Zakład Biotechnologii Medycznej
- Kierownik:
- prof. dr hab. Alicja Józkowicz, tel. 12 664 64 11, e-mail: alicja.jozkowicz@uj.edu.pl
- Pracownicy:
- mgr inż. Ewa Werner, tel. 12 664 53 49; 12 664 68 33, e-mail: ewa.werner@uj.edu.pl
- mgr Karolina Hajduk, tel. 12 664 53 49; 12 664 68 33
- mgr inż. Janusz Drebot, tel. 12 664 54 49
- mgr inż. Klaudia Puła, tel. 12 664 54 49
- Lekarz weterynarii:
- Anita Zielonka
- Osoba nadzorująca osoby sprawujące opiekę oraz odpowiedzialna za dobrostan:
- mgr inż. Ewa Werner
- Osoby odpowiedzialne za dobrostan:
- prof. dr hab. Alicja Józkowicz
- prof. dr hab. Krystyna Urbańska
Uzyskiwanie wyznaczeń – procedury i formularze
PROCEDURA
Co należy zrobić, aby zostać wyznaczonym jako osoba planująca, wykonująca lub uczestnicząca w procedurach na zwierzętach lub osoba uśmiercająca zwierzęta
OSOBY PLANUJĄCE PROCEDURY NA ZWIERZĘTACH
W celu uzyskania wyznaczenia na osobę planującą procedury na zwierzętach należy:
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby planującej procedury na zwierzętach.
UWAGA! Osoby nie będące pracownikami Użytkownika* (nie dotyczy to doktorantów WBBiB oraz osób, które mają podpisaną z Użytkownikiem umowę cywilno-prawną) powinny wypełnić Wniosek o wyznaczenie osoby planującej procedury na zwierzętach nie będącej pracownikiem Użytkownika. W miejsce: DANE OSOBY PRZYJMUJĄCEJ WNIOSKODAWCĘ (pkt. C) należy wpisać dane osoby, we współpracy z którą w jednostce wykonywane będą doświadczenia z wykorzystaniem zwierząt lub kierownika zwierzętarni, w której planowana jest praca. - W przypadku ukończenia studiów podyplomowych w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach dołączyć potwierdzoną** kopię dyplomu ukończenia wyżej wymienionych studiów.
- Dołączyć potwierdzoną** kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób planujących procedury doświadczalne.
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego staż pracy (zezwolenie indywidualne lub Zaświadczenie o stażu pracy. W przypadku, gdy staż pracy miał miejsce w WBBiB UJ dołączyć zaświadczenie w dwóch egzemplarzach: jeden – podpisany przez bezpośredniego przełożonego, drugi – bez podpisu):
• 3 lata dla osób posiadających stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych,
• 4 lata dla osób posiadających stopień naukowy doktora w dziedzinach nauk innych niż wymienione powyżej albo dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych. - Wypełnić Formularz wyznaczenia dla osoby planującej doświadczenia na zwierzętach.
- Przed złożeniem dokumentów w Sekretariacie ds. ogólnych WBBiB UJ, należy je wcześniej przekazać do weryfikacji.***
OSOBY WYKONUJĄCE PROCEDURY NA ZWIERZĘTACH
W celu uzyskania wyznaczenia na osobę planującą procedury na zwierzętach należy:
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby wykonującej procedury na zwierzętach.
UWAGA! Osoby nie będące pracownikami Użytkownika* (nie dotyczy to doktorantów WBBiB oraz osób, które mają podpisaną z Użytkownikiem umowę cywilno-prawną) powinny wypełnić Wniosek o wyznaczenie osoby wykonującej procedury na zwierzętach nie będącej pracownikiem Użytkownika. W miejsce: DANE OSOBY PRZYJMUJĄCEJ WNIOSKODAWCĘ (pkt. C) należy wpisać dane osoby, we współpracy z którą w jednostce wykonywane będą doświadczenia z wykorzystaniem zwierząt lub kierownika zwierzętarni, w której planowana jest praca. - W przypadku ukończenia studiów podyplomowych w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach dołączyć potwierdzoną** kopię dyplomu ukończenia wyżej wymienionych studiów.
- Dołączyć potwierdzoną** kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób wykonujących procedury doświadczalne.
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego staż pracy (zezwolenie indywidualne lub Zaświadczenie o stażu pracy. W przypadku, gdy staż pracy miał miejsce w WBBiB UJ dołączyć zaświadczenie w dwóch egzemplarzach: jeden – podpisany przez bezpośredniego przełożonego, drugi – bez podpisu):
• 1 rok dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych,
• 2 lata dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów innym niż wymienione powyżej lub osób posiadających wykształcenie średnie i przygotowanie zawodowe z godne z zakresem wykonywanych procedur. - Wypełnić Formularz wyznaczenia dla osoby wykonującej doświadczenia na zwierzętach.
- Przed złożeniem dokumentów w Sekretariacie ds. ogólnych WBBiB UJ, należy je wcześniej przekazać do weryfikacji.***
OSOBY UŚMIERCAJĄCE
W celu uzyskania wyznaczenia na osobę uśmiercającą zwierzęta należy:
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby uśmiercającej zwierzęta.
- Dołączyć potwierdzoną** kopię dyplomu ukończenia szkoły średniej/wyższej/tytuł naukowy.
- Dołączyć potwierdzoną** kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób uśmiercających.
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego odbycie trzymiesięcznej praktyki lub staż pracy (zezwolenie indywidualne lub Zaświadczenie o stażu pracy/ Zaświadczenie o odbyciu praktyki) W przypadku, gdy staż pracy miał miejsce w WBBiB UJ dołączyć zaświadczenie w dwóch egzemplarzach: jeden – podpisany przez bezpośredniego przełożonego, drugi – bez podpisu):
- Wypełnić Formularz wyznaczenia dla osoby uśmiercającej zwierzęta.
- Przed złożeniem dokumentów w Sekretariacie ds. ogólnych WBBiB UJ, należy je wcześniej przekazać do weryfikacji.***
OSOBY UCZESTNICZĄCE
W celu uzyskania wyznaczenia na osobę uczestniczącą w procedurach na zwierzętach należy:
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby uczestniczącej w procedurach na zwierzętach.
- Dołączyć potwierdzoną** kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób uczestniczących w procedurach doświadczalnych.
- Wypełnić Formularz wyznaczenia dla osoby uczestniczącej w procedurach na zwierzętach.
- Przed złożeniem dokumentów w Sekretariacie ds. ogólnych WBBiB UJ, należy je wcześniej przekazać do weryfikacji.***
* Użytkownikiem jest w tym wypadku Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
** Oryginał dokumentu wraz z kopią należy przynieść do sekretariatu ds. ogólnych WBBiB UJ. Na kopii należy uzyskać pieczęć oraz podpis osoby potwierdzającej zgodność kopii z oryginałem.
*** Osobami weryfikującymi dokumenty są:
mgr Dominika Michalczyk-Wetula
pokój: 2.01.29 (parter), Zakład Biofizyki
telefon: 12 664 64 30
e-mail: dominika.michalczyk@uj.edu.pl
mgr inż. Ewa Werner
pokój: 3.0.2 (I piętro), Zakład Biotechnologii Medycznej
telefon: 12 664 54 39 lub 12 664 64 06
e-mail: ewa.werner@uj.edu.pl
Procedura uzykiwania wyznaczeń: plik do pobrania
DOKUMENTY
Formularze i wnioski, które należy wypełnić z złożyć w celu uzyskania wyznaczeń
Wniosek o wyznaczenie na osobę:
- planującą
- planującą (niezatrudnioną na WBBiB)
- wykonującą
- wykonującą (niezatrudnioną na WBBiB)
- uśmiercającą
- uczestniczącą
Formularz wyznaczenia dla osoby:
Formularz zaświadczenia o posiadanym stażu pracy dla osoby:
Formularz zaświadczenia o ukończeniu praktyki dla osoby:
Przydatne odnośniki
Materiały ze szkoleń
W marcu 2017 r. na Wydziale Biochemii Biofizyki i Biotechnologii odbyło się szkolenie dla osób wykorzystujących w swoich badaniach zwierzęta doświadczalne. Program kursu był zgodny z wymogami ustawy O ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych z dnia 15 stycznia 2015 roku i rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szkoleń, praktyk i staży dla osób wykonujących czynności związane z wykorzystywaniem zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych z dnia 5 maja 2015 roku.
Wykłady skierowane były do:
- osób planujących doświadczenia,
- osób wykonujących doświadczenia,
- osób uczestniczących w doświadczeniach,
- opiekunów zwierząt,
- osób przeprowadzających eutanazję zwierząt.
Poniżej zamieszczone zostały materiały z kursu przekaze przez prowadzących:
- Wykład 1: dr Anna Passini, PolLASA
- Wykład 2: dr n. wet. Małgorzata Sobczak-Filipiak, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Wykład 3: dr Beata Płonka, WBBiB, Uniwersytet Jagielloński
- Wykład 4: dr Adam Roman, Instytut Farmakologii PAN
- Wykład 5: mgr Dominika Michalczyk-Wetula, WBBiB, Uniwersytet Jagielloński
- Wykład 6: prof. Alicja Józkowicz, WBBiB, Uniwersytet Jagielloński
- Wykład 7: prof. Anna Wesołowska, CM, Uniwersytet Jagielloński
- Wykład 8: dr Ewelina Rojewska, Instytut Farmakologii PAN
- Wykład 9 i 10: lek. wet. Anita Zielonka, Uniwersytet Jagielloński
- Wykład 11: mgr Janusz Drebot WBBiB, Uniwersytet Jagielloński
- Wykład 12: mgr Katarzyna Guła, WBBiB, Uniwersytet Jagielloński
- Wykład 13 i 14: dr Katarzyna Kisiel, Uniwersytet Warszawski
- Wykład 15: prof. Józefa Styrna, WBiNoZ, U niwersytet Jagielloński
Zespół doradczy ds. dobrostanu zwierząt WBBiB
Zadaniem Zespołu jest monitorowanie dobrostanu zwierząt, kontrolowanie przeprowadzanych doświadczeń i ich wyników, udzielanie porad i wyszukiwanie nowych opiekunów zwierząt oraz dbanie o należyte wykonywanie przepisów „Ustawy z dnia 15 stycznie 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych – Dz. U. 2015 poz. 266”.
Skład Zespołu
- prof. dr hab. Joanna Bereta (Zakład Biochemii Komórki)
- prof. dr hab. Joanna Cichy (Zakład Immunologii)
- prof. dr hab. Alicja Józkowicz (Zakład Biotechnologii Medycznej)
- dr hab. Krzysztof Pyrć (Zakład Mikrobiologii)
- prof. dr hab. Krystyna Urbańska (Zakład Biofizyki)
- mgr inż. Ewa Werner (Zakład Biotechnologii Medycznej)
- mgr Dominika Michalczyk-Wetula (Zakład Biofizyki)