Szczegółowe informacje na temat Zwierzętani WBBiB (pracownicy, podstawy prawne, wyposażenie) są dostępne na osobnej podstronie: wbbib.uj.edu.pl/wydzial/zaklady-i-pracownie/zwierzetarnia
- Osoba planująca przesyła ostateczną wersję wniosku w formie edytowalnej na adres dobrostanzwierzat@o365groups.uj.edu.pl w celu uzyskania zatwierdzenia przez Zespół ds. Dobrostanu. Wniosek należy przesłać najpóźniej na 5 dni roboczych przed ostatecznym terminem składania wniosków w LKE. Zespól ma 4 dni robocze* na zapoznanie się z wnioskiem i jego zatwierdzenie. Wszelkie uwagi dotyczące korekty treści wniosku będą przekazywane drogą mailową. Należy oczekiwać dwóch wiadomości z poprawkami lub akceptacją treści wniosku: od osoby odpowiedzialnej za dobrostan zwierząt i od członka Zespołu ds. Dobrostanu. Po naniesieniu poprawek we wniosku należy ponownie przesłać go na adres mailowy Zespołu ds. Dobrostanu do weryfikacji. Informacja o zatwierdzeniu wniosku zostanie przekazana osobie planującej drogą mailową.
- Po otrzymaniu informacji o zatwierdzeniu wniosku należy go wydrukować w 3 egzemplarzach, podpisać i dostarczyć właściwemu przedstawicielowi Zespołu ds. Dobrostanu zwierząt do podpisu. Informacja o tym, który przedstawiciel Zespołu podpisze wniosek zostanie przekazana wraz z informacją o zatwierdzeniu.
- Komplet dokumentów należy dostarczyć osobie odpowiedzialnej za dobrostan zwierząt w jednostce. W tym celu dokumenty należy wrzucić do jednej ze skrzynek na listy umieszczonych przy biurze Zwierzętarni - pokój nr 1.01.1 (poziom -1, tzw. nowy trójkąt dydaktyczny) lub w śluzie Zwierzętarni (poziom -2). Dokumenty zostaną podpisane w ciągu jednego dnia roboczego i przekazane do dziekanatu do podpisu Dziekana. Osobami odpowiedzialnymi za dobrostan zwierząt są:
mgr inż. Ewa Werner, e-mail: ewa.werner@uj.edu.pl
mgr Dominika Michalczyk-Wetula, e-mail: dominika.michalczyk@uj.edu.pl - Odebrać podpisane dokumenty z dziekanatu i przekazać do właściwej LKE.
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW DO ZESPOŁU DS. DOBROSTANU ZWIERZĄT
24-02-2022 / 02-03-2022 / 10-03-2022 i 21-03-2022
24-03-2022 / 30-03-2022 / 07-04-2022 i 21-04-2022
21-04-2022 / 27-04-2022 / 05-05-2022 i 19-05-2022
19-05-2022 / 25-05-2022 / 02-06-2022 i 23-06-2022
23-06-2022 / 29-06-2022 / 07-07-2022 i 21-07-2022
21-07-2022 / 27-07-2022 / 04-08-2022 i 08-09-2022
08-09-2022 / 14-09-2022 / 22-09-2022 i 06-10-2022
06-10-2022 / 12-10-2022 / 20-10-2022 i 03-11-2022
03-11-2022 / 09-11-2022 / 17-11-2022 i 01-12-2022
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby UCZESTNICZĄCEJ W procedurach na zwierzętach.
- Dołączyć potwierdzoną* kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób UCZESTNICZĄCYCH w procedurach na zwierzętach.
- Wszystkie załączane dokumenty musza być sporządzone w języku polskim. Jeśli niezbędne dokumenty sporządzone są w języku obcym należy, poza potwierdzoną kopią w języku obcym, załączyć ich tłumaczenia na język polski.
- Komplet dokumentów należy złożyć w SKRZYNCE w śluzie w zwierzętarni lub przy biurze Zwierzętarni (1.01.1)**
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby UŚMIERCAJĄCEJ zwierzęta.
- Dołączyć potwierdzoną* kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób uśmiercających.
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego odbycie co najmniej trzymiesięcznej praktyki w zakresie metod uśmiercania zwierząt (Zaświadczenie o odbyciu praktyki).
- Wszystkie załączane dokumenty musza być sporządzone w języku polskim. Jeśli niezbędne dokumenty sporządzone są w języku obcym należy, poza potwierdzoną kopią w języku obcym, załączyć ich tłumaczenia na język polski.
- Komplet dokumentów należy złożyć w SKRZYNCE w śluzie w zwierzętarni lub przy biurze Zwierzętarni (1.01.1)**
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby WYKONUJĄCEJ procedury na zwierzętach. UWAGA! Osoby nie będące pracownikami Użytkownika*** (nie dotyczy to doktorantów WBBiB oraz osób, które mają podpisaną z Użytkownikiem umowę cywilno-prawną) powinny wypełnić Wniosek o wyznaczenie osoby wykonującej procedury na zwierzętach nie będącej pracownikiem Użytkownika. W miejsce: DANE OSOBY PRZYJMUJĄCEJ WNIOSKODAWCĘ (pkt. C) należy wpisać dane osoby, we współpracy, z którą w jednostce wykonywane będą doświadczenia z wykorzystaniem zwierząt lub kierownika zwierzętarni, w której planowana jest praca.
- Dołączyć potwierdzoną* kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób wykonujących procedury doświadczalne.
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego staż pracy (Zaświadczenie o stażu):
• 1 rok dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych,
• 2 lata dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów innym niż wymienione powyżej lub osób posiadających wykształcenie średnie i przygotowanie zawodowe z godne z zakresem wykonywanych procedur. - Wszystkie załączane dokumenty musza być sporządzone w języku polskim. Jeśli niezbędne dokumenty sporządzone są w języku obcym należy, poza potwierdzoną kopią w języku obcym, załączyć ich tłumaczenia na język polski.
- Komplet dokumentów należy złożyć w SKRZYNCE w śluzie w zwierzętarni lub przy biurze Zwierzętarni (1.01.1)**.
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby PLANUJĄCEJ procedury na zwierzętach. UWAGA! Osoby nie będące pracownikami Użytkownika*** (nie dotyczy to doktorantów WBBiB oraz osób, które mają podpisaną z Użytkownikiem umowę cywilno-prawną) powinny wypełnić Wniosek o wyznaczenie osoby planującej procedury na zwierzętach nie będącej pracownikiem Użytkownika. W miejsce: DANE OSOBY PRZYJMUJĄCEJ WNIOSKODAWCĘ (pkt. C) należy wpisać dane osoby, we współpracy, z którą w jednostce wykonywane będą doświadczenia z wykorzystaniem zwierząt lub kierownika zwierzętarni, w której planowana jest praca.
- Dołączyć potwierdzoną* kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób planujących procedury doświadczalne na zwierzętach.
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego staż pracy (Zaświadczenie o stażu):
• 3 lata dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych,
• 4 lata dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów innym niż wymienione powyżej lub osób posiadających wykształcenie średnie i przygotowanie zawodowe z godne z zakresem wykonywanych procedur. - Wszystkie załączane dokumenty musza być sporządzone w języku polskim. Jeśli niezbędne dokumenty sporządzone są w języku obcym należy, poza potwierdzoną kopią w języku obcym, załączyć ich tłumaczenia na język polski.
- Komplet dokumentów należy złożyć w SKRZYNCE w śluzie w zwierzętarni lub przy biurze Zwierzętarni (1.01.1)**.
- Wypełnić i podpisać obie strony Wniosku o wyznaczenie osoby NADZORUJĄCEJ
- Dostarczyć potwierdzoną* kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób PLANUJĄCYCH procedury doświadczalne na zwierzętach lub szkolenia dla osób NAZDZORUJĄCYCH
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego praktyczne umiejętności w wykonywaniu procedur
- Dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego odpowiedni staż pracy umożliwiający uzyskanie praktycznych umiejętności w tym zakresie:
• 2 lata dla osób posiadających doświadczenie w sprawowaniu opieki nad zwierzętami (w przypadku ukończenia szkolenia dla osób nadzorujących)
• 3 lata dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych,
• 4 lata dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów innym niż wymienione powyżej lub osób posiadających wykształcenie średnie i przygotowanie zawodowe zgodne z zakresem wykonywanych procedur. - Wszystkie załączane dokumenty muszą być sporządzone w języku polskim. Jeśli niezbędne dokumenty sporządzone są w języku obcym należy, poza potwierdzoną kopią w języku obcym, załączyć ich tłumaczenia na język polski.
- Komplet dokumentów należy złożyć w SKRZYNCE w śluzie w zwierzętarni lub przy biurze Zwierzętarni (1.01.1)**.
- planującą
- planującą (niezatrudnioną na WBBiB)
- wykonującą
- wykonującą (niezatrudnioną na WBBiB)
- uśmiercającą
- uczestniczącą
- nadzorującą
Formularz zaświadczenia o posiadanym stażu pracy dla osoby:
- Wzór wniosku o udzielenie zgody na przeprowadzenie doświadczenia
- Wzór wniosku uzupełniającego
- Załącznik A do wniosku uzupełniającego – dodatkowe zwierzęta
- Załącznik B do wniosku uzupełniającego – dodatkowe procedury
- Załącznik C do wniosku uzupełniającego – zniana/dodanie ośrodka
- Załącznik D do wniosku uzupełniającego – dodatkowe osoby
- Instrukcja sprawdzania wniosków
- Krajowa Komisja Etyczna do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach (KKE)
- II Lokalna Komisja Etyczna do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach
- Dokumenty wymagane do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie doświadczenia
- Rejestry
- Dyrektywa
- Ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych
- Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych d celów naukowych lub edukacyjnych
- Rozporządzenie o szkoleniach Poz. 628 oraz zmiana Poz. 2540
- Rozporządzenie o warunkach utrzymania Poz. 2139
- Rozporządzenie sprawozdawczość Poz. 1934
- Ustawa o ochronie zwierząt
- KPA
- udzielanie porad w sprawach
- związanych z zapewnieniem dobrostanu zwierząt;
- znalezienia nowego opiekuna dla zwierząt, w tym ich właściwej socjalizacji;
- związanych z organizacją szkoleń;
- związanych ze stosowaniem zasady 3R a także przekazywania na bieżąco informacji o osiągnięciach technicznych i naukowych związanych ze stosowaniem tych zasad;
- opracowywanie i dokonywanie przeglądu wewnętrznych zasad postępowania ze zwierzętami utrzymywanymi w ośrodku;
- monitorowanie przypadków uśmiercania zwierząt w celu pozyskiwania narządów lub tkanek oraz ułatwianie wzajemnego udostępniania pozyskanych narządów lub tkanek między hodowcami, dostawcami i użytkownikami;
- monitorowanie dobrostanu zwierząt utrzymywanych w ośrodku lub wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych;
- zgłaszanie kierownikowi jednostki przypadków naruszenia dobrostanu zwierząt i określenie czynności, które należy podjąć w celu przywrócenia dobrostanu;
- kontrolowanie przeprowadzania doświadczeń i ich wyników, z uwzględnieniem wpływu tych doświadczeń na wykorzystywane w nich zwierzęta, oraz ocena zgodności przeprowadzanych doświadczeń z treścią uchwały o udzieleniu zgody na przeprowadzenie doświadczenia oraz z zasadami zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia;
- opiniowanie lub zatwierdzanie wniosków o wyrażenie zgody na przeprowadzenie doświadczenia przed ich złożeniem do lokalnej komisji etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach.
- prof. dr hab. Joanna Bereta (Zakład Biochemii Komórki)
- prof. dr hab. Joanna Cichy (Zakład Immunologii)
- prof. dr hab. Martyna Elas (Zakład Biofizyki)
- prof. dr hab. Alicja Józkowicz (Zakład Biotechnologii Medycznej)
- prof. dr hab. Joanna Kozieł (Zakład Mikrobiologii)
- prof. dr hab. Zuzanna Setkowicz-Janeczko (Wydział Biologii)
- dr wet. Tomasz Wojnar (Zwierzętarnia WBBiB)
- mgr inż. Ewa Werner (Zwierzętarnia WBBiB)