Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

KIERUNEK BIOTECHNOLOGIA – STUDIA I STOPNIA (LICENCJACKIE)

Pełna dokumentacja studiów kierunku biotechnologia, określona w załączniku nr 7 do uchwały nr 58/VI/2020 Senatu UJ z dnia 24 czerwca 2020 r. w sprawie: ustalenia i zmiany programów studiów (dotyczy programu studiów dla cyklu studiów rozpoczynającego się od roku akademickiego 2020/2021) obejmuje:

  • charakterystykę kierunku
  • program
  • efekty uczenia się
  • plany studiów
  • sylabusy.

Studia trwają trzy lata (6 semestrów) i obejmują zajęcia w łącznym wymiarze minimalnym 2623 godzin. Minimalna liczba punktów ECTS, które należy zdobyć w czasie studiów wynosi 186. Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. 

Wykaz zajęć obowiązkowych i fakultatywnych wraz z sylabusami i podziałem na poszczególne semestry jest dostępny na stronie na stronie Aplikacja Sylabus UJ.

Studenci mają obowiązek odbycia nieodpłatnych, czterotygodniowych praktyk zawodowych w wymiarze 150 godzin lekcyjnych (ok. 110 godzin zegarowych, 5 punktów ECTS).

Plan studiów zakłada odbycie praktyk w okresie wakacyjnym po drugim roku studiów, ale studenci mogą zaliczyć je także w innym terminie.

Studenci samodzielnie organizują swoje praktyki, ale w Sekretariacie ds. studenckich mogą uzyskać informacje o możliwych miejscach odbywania praktyk. Do miejsc tych należą przede wszystkim polskie laboratoria naukowe i diagnostyczne oraz firmy biotechnologiczne. Jako praktyki zawodowe zaliczane są również staże Erasmus+ Praktyki oraz inne zagraniczne staże wakacyjne.

Praktyki zawodowe są elementem pozwalającym na konfrontację studentów z rynkiem pracy i na poznanie laboratoriów innych niż macierzyste. Studenci prowadzą dziennik praktyk, który, podpisany przez opiekuna praktyk, stanowi podstawę do ich zaliczenia (bez oceny).

Koordynatorem ds. praktyk studenckich i współpracy ze środowiskiem zewnętrznym jest dr hab. Dariusz Latowski z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin:
 
pokój: A225 (4.1.27), parter
telefon: 12 664 65 36
e-mail: dariusz.latowski@uj.edu.pl

Studenci kierunku biotechnologia mogą korzystać z krajowych i zagranicznych stypendiów naukowych i staży. Udział w tego typu programach wymaga zgody opiekuna naukowego i starannego zaplanowania toku studiów. Regulamin wyjazdów jest dostępny w osobnej podzakładce.

Do końca piątego semestru studiów student powinien wybrać promotora i po uzyskaniu jego zgody złożyć w Sekretariacie ds. studenckich odpowiedni formularz wyboru promotora. Promotorem może zostać jedynie doświadczony nauczyciel akademicki zatrudniony na WBBiB. 

Student uzgadnia z promotorem w jakich kursach do wyboru oraz w którym, z pięciu proponowanych, seminariów licencjackich będzie uczestniczył w szóstym semestrze studiów. Pod kierunkiem promotora student odbywa zajęcia Pracownia licencjacka i w ramach tej pracowni prowadzi projekt naukowy kończący się przygotowaniem pracy licencjackiej.

Praca licencjacka jest oceniana przez promotora i jednego recenzenta. Recenzenta wybiera promotor w porozumieniu z licencjantem. 

Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu zawodowego licencjata jest zdanie końcowego pisemnego egzaminu licencjackiego obejmującego pytania testowe (z mniejszą wagą) i otwarte (z większą wagą) dotyczące zagadnień z większości obowiązkowych przedmiotów oraz kwestii interdyscyplinarnych. Na egzaminie przeważają pytania z biochemii, biologii komórki, genetyki molekularnej oraz z mikrobiologii i biotechnologii przemysłowej.

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu licencjackiego jest spełnienie wszystkich poniżej opisanych warunków, tj.:

  • zdobycie wymaganej programem studiów liczby punktów ECTS
  • zaliczenie przedmiotów wyszczególnionych w programie studiów, w tym wszystkich zajęć fakultatywnych wybranych przez studenta
  • odbycie praktyki zawodowej
  • udokumentowanie znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (zdanie egzaminu kończącego lektorat lub przedstawienie odpowiedniego certyfikatu) 
  • złożenie pracy licencjackiej wraz z dwoma recenzjami zawierającymi pozytywne oceny.

Praca licencjacka jest wynikiem realizacji projektu badawczego zawierającego elementy biotechnologiczne prowadzonego w ramach pracowni licencjackiej pod opieką promotora. Praca stanowi opracowanie wyników samodzielnie przeprowadzonych doświadczeń poprzedzone naukowym wprowadzeniem, oraz opatrzone opisem metod i dyskusją uwzględniającą najnowsze dane literaturowe.