Na studia przyjmowani są kandydaci, którzy spełnią określone przez Uniwersytet Jagielloński kryteria. Należy zwrócić uwagę, że dla większości kierunków studiów, inne zasady i terminy rekrutacji obowiązują obywateli Polski, a inne cudzoziemców. Jeśli chodzi o obywateli Polski, o przyjęciu na studia I stopnia (licencjackie) decydują wyniki z egzaminu maturalnego natomiast rekrutacja na studia II stopnia (magisterskie) odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na egzaminie wstępnym (lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej) oraz na podstawie średniej ocen ze studiów (na poziomie co najmniej licencjackim). O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń. Zasady przyjęcia do Szkoły Doktorskiej uzależnione są od wybranego programu kształcenia.
Egzaminy maturalne uwzględniane w procesie rekrutacji na studia I stopnia to:
- polska matura nowa (egzamin przeprowadzany w kraju od 2002 r.),
- matura międzynarodowa (International Baccalaureate, IB),
- matura europejska (European Baccalaureate, EB),
- inna matura zagraniczna.
Osoby, które są zainteresowane studiowaniem na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii powinny zgłosić swoją kandydaturę elektronicznie, logując się w systemie IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów) poprzez stronę www.irk.uj.edu.pl. System ten każdemu kandydatowi nadaje login i hasło oraz umożliwia wprowadzenie danych niezbędnych w dalszym procesie rekrutacji. Za pośrednictwem IRK kandydat otrzymuje również informację, czy został przyjęty lub też, w jakim terminie odbędzie się egzamin wstępny. Kandydat ponosi pełną odpowiedzialność za prawdziwość danych wprowadzonych do systemu.
Uwaga! Terminy rejestracji w systemie IRK są różne dla poszczególnych rodzajów studiów (inne dla I i II stopnia).
Komplet danych dotyczących rekrutacji na UJ, w tym między innymi: pełny harmonogram rekrutacji (z uwzględnieniem naborów dodatkowych) oraz szczegółowe zasady obliczania wyników kwalifikacji w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych są udostępniane pod adresem www.rekrutacja.uj.edu.pl/ oraz w Dziale Rekrutacji na Studia:
Dział Rekrutacji na Studia
Centrum Wsparcia Dydaktyki, Welcome Centre, I piętro
ul. Ingardena 6 (wejście od ulicy Oleandry 2A)
30-060 Kraków
Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii kandydat powinien stawić się w określonym czasie z kompletem niezbędnych dokumentów w sekretariacie ds. studenckich WBBiB, przy ul. Gronostajowej 7 (II piętro, pokój D210), aby dokonać wpisu na studia.
Szczegółowe informacje dotyczące terminów rekrutacji na studia na rok akademicki 20232/2024 są dostępne na stronie Działu Rekrutacji UJ:
- studia I stopnia (licencjackie)
- studia II stopnia (magisterskie)
- zasady obowiązujące cudzoziemców (studia I i II stopnia).
Terminy naborów do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych są dostępne na stronie Szkoły.
Nabór na rok akademicki 2022/2023
Kierunek biochemia: dolny próg – 50 pkt.
Kierunek biofizyka molekularna i komórkowa: dolny próg – 50 pkt.
Kierunek bioinformatyka: dolny próg – 50 pkt.
Kierunek biotechnologia: dolny próg – 65 pkt.
Przykładowe zagadnienia, które mogą zostać poruszone w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminów wstępnych oraz na teście są dostępne przy opisach poszczególnych kierunków, w częsci OFERTA STUDIÓW:
Tam również prezentowane są informacje dotyczące technicznych aspektów przebiegu egzaminów/rozmów kwalifikacyjnych.
Sposób obliczania wyniku kwalifikacji zależy od ustalonych przez jednostkę zasad kwalifikacji dla danych studiów oraz rodzaju posiadanej matury.
Szczegółowe informacje o tym, jak obliczany jest wynik kwalifikacji na podstawie poszczegółnych rodzajów egzaminów maturalnych są umieszczone na podstronie uniwersyteckiego Działu Rekrutacji na Studia.
Wpisy na studia kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia w wyniku rekrutacji odbywają sie tylko w wyznaczonym terminie (podanym w harmonogramie rekrutacji). Wpisu należy dokonać osobiście lub przez upoważnioną osobę.
Szczegółowe wytyczne zostały przedstawione na podstronie Działu Rekrutacji na Studia.
Kandydaci na studia I stopnia, którzy po ogłoszeniu wyników kwalifikacji znaleźli się na liście rezerwowej, ale nie są zainteresowani przyjęciem na studia na wydziale WBBiB, proszeni są o jak najszybsze zrezygnowanie z ubiegania się o przyjęcie na studia! Rezygnacji należy dokonać w systemie IRK.
Szybkie podanie informacji o rezygnacji pozwoli zaoszczędzić niepewności kolejnym osobom z listy rezerwowej – dowiedzą się one prędzej, czy zostaną przyjęte na studia, czy też nie. To z kolei umożliwi im zaplanować przyszłość; np. podjąć decyzję o startowaniu na inne kierunki, na których w czasie pierwszego naboru nie został wypełniony limit przyjęć, lub rozpocząć starania o przyjęcie do pracy.