Portrety Polskiej Medycyny

Dziennikarze „Rynku Zdrowia” docenili zasługi dr hab. Justyny Drukały z Zakładu Biologii Komórki w zastosowaniu inżynierii tkankowej do leczenia oparzeń i przyznali jej wyróżnienie pod nazwą Portret Polskiej Medycyny. Ta symboliczna nagroda przyznawana jest od trzynastu lat menedżerom placówek medycznych, lekarzom, naukowcom oraz osobom w różny sposób wspierającym chorych i rynek zdrowia.

23 października 2018 roku w trakcie gali wieńczącej pierwszy dzień XIV Forum Rynku Zdrowia ogłoszone zostały nazwiska laureatów wyróżnienia Portrety Polskiej Medycyny, przyznawanego przez dziennikarzy magazynu i portalu „Rynek Zdrowia”.

Wśród uhonorowanych osób była dr hab. Justyna Drukała z Zakładu Biologii Komórki, która wraz z dr hab. n. med. Anną Chrapustą (kierownik Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego ze szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie) otrzymała nagrodę w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia za uratowanie życia 20-letniego pacjenta, którego ciało w marcu br. zostało poparzone w 95 procentach na skutek wybuch butli z gazem.

W kierowanym przez doktor Drukałę Banku Komórek, dzięki wykorzystaniu inżynierii tkankowej, udało się w krótkim czasie wyhodować z własnych keratynocytów poszkodowanego mężczyzny „nową skórę”, która została następnie użyta do przeszczepów.

Relację wideo z uroczystości wręczenia Portretów Polskiej Medycyny można oglądnąć TUTAJ.

Zdjęcie: rynek.zdrowia.pl