Pierwszy kongres akcji COST Precision-BTC-Network w Krakowie

W dniach 1–2 lipca w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie akcji COST CA22125 – Precision-BTC-Network. Konferencja była realizowana wspólnie z Europejską Siecią Studiów nad Rakiem Cholangiocarcinoma (eng. European Network for the Study of Cholangiocarcinoma, ENSCCA).

Kongres został zorganizowany przez prof. Rocío IR Macías z Uniwersytetu w Salamance/IBSAL/CIBEREHD, prof. Chiarę Braconi z Uniwersytetu w Glasgow oraz dr. Jerzego Kotlinowskiego z WBBiB UJ. Wydarzenie uzyskało poparcie europejskich towarzystw naukowych oraz firm EASL i UEG. Sponsorami wydarzenia były firmy farmaceutyczne AstraZeneca, Incyte, Servier, Jazz Pharmaceuticals i Taiho.

Ponad 120 badaczy z 37 krajów wzięło udział w konferencji osobiście, a kolejnych stu uczestniczyło w niej zdalnie. W czasie dwudniowego spotkania zaprezentowane zostały wyniki nowatorskich badań mających na celu promowanie spersonalizowanego podejścia do pacjentów z rakiem dróg żółciowych.

Warto podkreślić, iż blisko połowę uczestników stanowili młodzi badacze prezentujący efekty swojej pracy w zakresie medycyny precyzyjnej, ogniskujące się wokół profilaktyki, diagnostyki oraz rokowaniu i leczeniu raka dróg żółciowych.

Pełny program konferencji, streszczenia wystąpień oraz zdjęcia z wydarzenia są dostępne pod adresem: