Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Jan Łyczakowski wybrany do AMU PAN

Dr Jan Łyczakowski wybrany do AMU PAN

​W czwartek, 20 czerwca, w czasie Zgromadzenia Ogólnego PAN dr Jan Łyczakowski z Zakładu Biotechnologii Roślin uzyskał członkostwo w Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (AMU PAN).

Poproszony o skomentowanie tego wyróżnienia dr Łyczakowski powiedział – Wybór do AMU PAN jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem. Cieszę się też, że będę miał możliwość działać na rzecz nauki i młodych naukowców w Polsce. Szczególnie ważna dla mnie jest rola Akademii w upowszechnianiu wyników badań naukowych. Mam nadzieję, że bycie członkiem AMU umożliwi mi lepsze i bardziej skuteczne działania w tym zakresie. Jako członek AMU chciałbym też działać na rzecz zwiększania mobilności międzynarodowej młodych naukowców oraz ich partycypacji w krajowych i międzynarodowych konkursach badawczych. W moim zgłoszeniu do Akademii zaproponowałem stworzenie centralnej i regularnie aktualizowanej bazy danych z informacjami o programach grantowych finansujących zagraniczne pobyty naukowe dla studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych. Mam nadzieję osiągnąć ten cel i tym samym przyczynić się do umiędzynarodowienia nauki w Polsce.

Akademia Młodych Uczonych została utworzona w 2010 roku i jest częścią struktury organizacyjnej Polskiej Akademii Nauk. Zrzesza utalentowanych badaczy i badaczki młodego pokolenia, którzy wyróżniają się szczególnym dorobkiem. Zabiera głos w sprawach istotnych dla nauki i szkolnictwa wyższego, aktywizuje środowisko młodych uczonych i popularyzuje wiedzę.
Członków AMU wybiera Zgromadzenie Ogólne PAN spośród kandydatek i kandydatów, którzy nie ukończyli 38. roku życia i mają co najmniej stopień naukowy doktora. Kadencja trwa 5 lat, bez możliwości ponownego wyboru.

Kandydatura dr. Łyczakowskiego była rekomendowana przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. 
Tegoroczne wybory do AMU cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem. Zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów reprezentujących uczelnie wyższe, instytuty PAN oraz instytuty resortowe i PIB. Ostatecznie do składu AMU PAN wybrano 16 osób. 

Dr Jan Łyczakowski w 2014 roku ukończył studia licencjackie na kierunku biotechnologia na Uniwersytecie w Edynburgu. Magisterium i doktorat obronił na Wydziale Biochemii Uniwersytetu w Cambridge. Jego badania doktorskie pod opieką naukową prof. Paula Dupree’a dotyczyły molekularnej struktury drewna oraz procesu jego tworzenia przez drzewa iglaste. Po ukończeniu doktoratu w 2018 roku odbył staż podoktorski w Cambridge i rok później przeniósł się do Zakładu Biotechnologii Roślin na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, aby prowadzić własne badania naukowe finansowane z programu SONATINA 3 Narodowego Centrum Nauki. Obecnie prowadzi 2 projekty badawcze finansowane z programów SONATA17 oraz OPUS24 NCN. W swoich badaniach stara się zrozumieć strukturę wielocukrów tworzących drewno i znaczenie różnorodności w ich budowie dla wzrostu drzew, zastosowania drewna w procesach biotechnologicznych oraz dla odporności drzew na choroby. Jak przyznaje, badania które prowadzi, mają duży potencjał wdrożeniowy, zwłaszcza w rozwoju zielonych technologii, takich jak np. produkcja biopaliw z biomasy leśnej, które są bardzo ważne w obliczy kryzysu klimatycznego, z którym się mierzymy.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron