Badania z potencjałem aplikacyjnym

Dr Sylwia Bobis-Wozowicz z Zakładu Biologii Komórki została laureatką pierwszej edycji konkursu FIRST TEAM organizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.

Projekt zgłoszony przez dr  Bobis-Wozowicz nosi tytuł  „Innowacyjna strategia leczenia mukowiscydozy”. Naukowczyni uzyskała na jego realizację blisko 4 mln złotych. W swoich badaniach nad nową terapią dr Bobis-Wozowicz planuje wykorzystać pęcherzyki zewnątrzkomórkowe (EVs) i narzędzia do edycji genomu, takie jak system CRISPR/Cas9.

Środki przyznawane w konkursie FIRST TEAM pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Zdobyte finansowania pozwala na założenie zespołu badawczego i prowadzenie w Polsce innowacyjnych badań z potencjałem aplikacyjnym.

Do pierwszego naboru wniosków zgłoszono 202 projekty. Lauretami konkusu zostało 27 osób. Pełna lista zwycięzców jest dostępna na stronie FNP.