​Nagroda Miasta Krakowa dla ludzi nauki i sztuki

Prof. Jan Potempa, kierownik Zakładu Mikrobiologii, został laureatem tegorocznej Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie nauka i technika. NMK jest wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 30 listopada w Teatrze Variete. Nagrodę z rąk prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego odebrał w imieniu prof. Potempy dr Mariusz Madej.

Profesor Jan Potempa został uhonorowany za swoje zakrojone na szeroką skalę badania nad bakteriami jamy ustnej odpowiedzialnymi za rozwój paradontozy.

Początki Nagrody Miasta Krakowa sięgają połowy XVI wieku. Na przestrzeni wieków zmieniała się regularność jej przyznawania. Obecnie wręczana jest ona rokrocznie w czterech dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport i prace dyplomowe. Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje.

Fot. Piotr Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa