Stypendium programu Fulbrighta

Profesor Józef Dulak został laureatem Fulbright STEM Impact Award i uzyskał stypendium na realizację kilkutygodniowego projektu badawczego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki i skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA.

Profesor Dulak, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej, zrealizuje swój projekt na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, gdzie będzie badał możliwości eksperymentalnych terapii kardiomiopatii w dystrofii mięśniowej Duchenne’a (DMD) za pomocą mikrodystrofin (krótszych wersji brakującego w DMD białka), dostarczanych przez wektory wirusowe (AAV) opracowane w Wellstone Muscular Dystrophy Research Center, w zespole profesora Jeffa Chamberlaina.

Pobyt w Seattle będzie także okazją do pogłębionych dyskusji na możliwością równoczesnego zastosowanie mikrodystrofiny z genami modulującymi DMD, zidentyfikowanymi przez zespół prof. Dulaka w Zakładzie Biotechnologii Medycznej oraz połączenia terapii genowej z terapią komórkową, w której kardiomiocyty różnicowane z iPSC mogłyby być genetycznie ulepszone odkrytymi genami modulującymi.

Więcej o samej nagrodzie oraz tegorocznych wynikach konkursu można przeczytać na stronie: https://fulbright.edu.pl/wyniki-konkursu-stem-impact-award-2023-24/