Nagroda Prezydenta RP za działania wdrożeniowe prowadzone przez Zespół BioMiStem

Zespół BioMiStem pod kierunkiem prof. Ewy Zuby-Surmy z Zakładu Biologii Komórki, skupiający naukowców z WBBiB oraz badaczy i klinicystów z firmy Galen-Ortopedia Sp. z o.o. w Bieruniu, został Laureatem XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Uroczystość ogłoszenia zwycięzców tegorocznej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP odbyła się 23 listopada b.r. na Zamku w Łańcucie.

Prezydent uhonorował przedsiębiorstwa oraz zespoły realizujące badania wdrożeniowe, które – jak podaje Kancelaria Prezydenta RP – „przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm”. Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych:
  • Lider MŚP (Małe lub Średnie Przedsiębiorstwo),
  • Narodowy Sukces,
  • Międzynarodowy Sukces,
  • Odpowiedzialny Biznes,
  • Firma Rodzinna
oraz w dwóch kategoriach specjalnych:
  • Badania+Rozwój,
  • STARTUP_PL.
I to właśnie nagroda w kategorii Badania+Rozwój trafiła do zespołu BioMiStem za opracowanie „leku komórkowego” MesoCellA-Ortho – biologicznego produktu leczniczy terapii zaawansowanej (ang. Advanced Therapy Medicinal Product, ATMP), którego substancję czynną stanowią ludzkie autologiczne mezenchymalne komórki macierzyste/stromalne z tkanki tłuszczowej.

MesoCellA-Ortho przeznaczony jest do zastosowania w ortopedii, w leczeniu ubytków chrzęstno-kostnych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów (osteoartrozą – OA). Twórcami produktu MesoCellA-Ortho są prof. dr hab. Ewa Zuba-Surma i dr Anna Łabędź-Masłowska z Zakładu Biologii Komórki WBBiB oraz prof. dr hab. Krzysztof Ficek z Galen-Ortopedia Sp. z o.o. Lek  został wytworzony w certyfikowanych warunkach GMP, jest w pełni scharakteryzowany pod względem aktywności terapeutycznej, przeszedł procedurę zgłoszenia i klasyfikacji w Europejskiej Agencji Leków oraz został dopuszczony do badania klinicznego z udziałem pacjentów z OA, które jest w tej chwili realizowane przez Zespół BioMiStem, a jego sponsorem jest Uniwersytet Jagielloński.

Nagrodę z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy odebrali prof. Ewa Zuba-Surma, kierownik Zespołu BioMiStem oraz prof.  Krzysztof Ficek, Prezes Zarządu firmy Galen-Ortopedia sp. z o.o. Relacja z gali jest dostępna na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

MesoCellA-Ortho został w całości opracowany w ramach partnerstwa uczelnia-podmiot gospodarczy w toku realizacji projektu BioMiStem pt. „Opracowanie zoptymalizowanych metod leczenia uszkodzeń tkankowych w oparciu o innowacyjne kompozyty oraz mezenchymalne komórki macierzyste i ich pochodne u pacjentów z chorobami cywilizacyjnymi” dofinansowanego ze środków NCBiR kwotą ponad 17 mln zł. W latach 2017–2021 zrealizowana została faza badawczo-rozwojowa projektu, w trakcie której prace były realizowane przez 7 partnerów konsorcjum:
  1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (a w nim Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Wydział Chemii) – lider konsorcjum
  2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  3. Instytut Farmakologii PAN w Krakowie
  4. Instytut Zootechniki PIB w Krakowie
  5. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  6. Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w Warszawie
  7. Galen-Ortopedia Sp. z o.o. z Bierunia – partner biznesowy.
Od 2021 r., w fazie przygotowania do wdrożenia, prowadzone jest badania kliniczne I/II fazy z udziałem pacjentów z OA (BioMiStem-CT; NCT05081921), w którym badanie jest bezpieczeństwo i efektywność działania leku MesoCellA-Ortho. W tym etapie w prace zaangażowany jest zespół badawczy kierowany przez prof. dr hab. Ewę Zubę-Surmę, Bank Tkanek i Komórek Zakładu Biologii Komórki WBBiB UJ kierowany przez prof. dr hab. Justynę Drukałę, Wytwórnia produktów ATMP CM UJ, kierowana przed prof. dr. hab. Marcina Majkę z CM UJ, Bank Tkanek i Komórek Angelius Provita w Katowicach oraz firma Galen-Ortopedia, która w badaniu pełni rolę ośrodka klinicznego. Funkcję Głównego Badacza pełni prof. dr hab. Krzysztof Ficek.

W materiale, za zgodą Kancelarii Prezydenta RP, wykorzystane zostało zdjęcie autorstwa AK.