Staż w USA

​Prof. Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biologii Komórki uzyskała prestiżowe stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na realizację badań w USA.

W dniu 24 maja 2023 r. w Ambasadzie USA w Warszawie 30 naukowców z Polski odebrało stypendia na staże w instytucjach badawczych w USA, finansowane przez Fundację Kościuszkowską. Nominacje wręczyli Ambasador USA w Polsce, Marek Brzeziński oraz Prezes i Dyrektor Wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, Marek Skulimowski.

Prof. dr hab. Ewa Zuba-Surma odbędzie staż na Uniwersytecie stanowym w Newadzie, gdzie realizować będzie badania dotyczące pro-regeneracyjnej roli pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (ang. Extracellular vesicles; EVs) wydzielanych przez komórki macierzyste.

Profesor Zuba-Surma od 2012 r. wraz ze swoim zespołem badawczym prowadzi badania nad właściwościami biologicznymi oraz zastosowaniami pęcherzyków zewnątrzkomórkowych, w tym egzosomów, pochodzących z indukowanych pluripotencjanych komórek macierzystych (iPSCs) oraz komórek MSCs w regeneracji mięśnia sercowego oraz innych uszkodzonych tkanek. W 2015 roku opublikowała jedno z pierwszych doniesień na świecie wskazujące na nową rolę komórek iPSCs w regeneracji – tj. jako źródła proregeneracyjnych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych o działaniu parakrynnym (Stem Cells 2015 Sep;33(9):2748-61).

Swoje badania prowadziła m.in. w ramach projektów TEAM (FNP), SONATA-BIS oraz SYMFONIA (NCN) a obecnie realizuje je w ramach programów STRATEGMED (NCBR) oraz MAESTRO (NCN).

Autorką zdjęcia wykorzystanego w tekście jest pani Moniki Stępień