Doktorat honorowy dla profesor Ady Yonath

W piątek, 26 maja 2023 o godzinie 13.00 w Auli Collegium Novum przy ulicy Gołębiej 24 odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Adzie Yonath.

Profesor Ada Yonath jest krystalografem. W 1964 uzyskała tytuł magistra biochemii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a cztery lata później obroniła doktorat w Instytucie Nauki Weizmanna w Rechowot.

W 2009 roku, wspólnie z Venkatramanem Ramakrishnanem i Thomasem Steitzem, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemi za badania dotyczące struktury i funkcji rybosomu.

Z wnioskiem o przyznanie Pani Profesor tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpiła Rada Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnolgii. Laudację na cześć gościa wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Strzałka.

Profesor Yonath kilkukrotnie odwiedzała Kraków. W styczniu 2020 roku wygłosiła wykład na WBBiB