Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krok do zrozumienia ewolucji sieci regulacyjnych genów

Krok do zrozumienia ewolucji sieci regulacyjnych genów

W renomowanym czasopiśmie PNAS ukazał się artykuł naukowy dotyczącej genu oskar. W pracy opisane zostały wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Harvarda przez zespół prof. Cassandry Extavour, w skład którego wchodził dr Guillem Ylla, obecnie kierownik Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu na WBBiB.

Gen oskar jest specyficzny dla owadów, u których znalazł się w wyniku przeniesienia domeny z bakterii. W artykule opisano, w jaki sposób nowo nabyty gen został włączony do sieci regulacyjnej wcześniej istniejących genów w celu kontrolowania ważnych funkcji organizmu. W szczególności, badacze ustalili, że oskar odgrywa kluczową rolę w regulacji długoterminowej pamięci węchowej świerszczy poprzez regulację genu CREB, o którym wiadomo, że kontroluje pamięć długoterminową w całym królestwie zwierząt. 

W neurobiologii od dawna świerszcze wykorzystywane są jako zwierzęta modelowe, między innymi dlatego, że w przeciwieństwie do ludzi i much u dorosłych świerszczy nadal w dużej liczbie powstają nowe neurony, wykorzystywane do uczenia się. 

Wyniki opisane w artykule pt. oskar acts with the transcription factor Creb to regulate
long-term memory in crickets
są krokiem naprzód w zrozumienia, jak ewoluują sieci regulacyjne genów oraz w jaki sposób kontrolowane jest nabywanie pamięci długoterminowej.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron