
W renomowanym czasopiśmie PNAS ukazał się artykuł naukowy dotyczącej genu oskar. W pracy opisane zostały wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Harvarda przez zespół prof. Cassandry Extavour, w skład którego wchodził dr Guillem Ylla, obecnie kierownik Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu na WBBiB.
Gen oskar jest specyficzny dla owadów, u których znalazł się w wyniku przeniesienia domeny z bakterii. W artykule opisano, w jaki sposób nowo nabyty gen został włączony do sieci regulacyjnej wcześniej istniejących genów w celu kontrolowania ważnych funkcji organizmu. W szczególności, badacze ustalili, że oskar odgrywa kluczową rolę w regulacji długoterminowej pamięci węchowej świerszczy poprzez regulację genu CREB, o którym wiadomo, że kontroluje pamięć długoterminową w całym królestwie zwierząt.
W neurobiologii od dawna świerszcze wykorzystywane są jako zwierzęta modelowe, między innymi dlatego, że w przeciwieństwie do ludzi i much u dorosłych świerszczy nadal w dużej liczbie powstają nowe neurony, wykorzystywane do uczenia się.
Wyniki opisane w artykule pt. oskar acts with the transcription factor Creb to regulate
long-term memory in crickets są krokiem naprzód w zrozumienia, jak ewoluują sieci regulacyjne genów oraz w jaki sposób kontrolowane jest nabywanie pamięci długoterminowej.