Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2023

​Dr inż. Mieszko Wilk z Zakładu Immunologii został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Kapituła konkursu nagrodziła jego badania nad mechanizmami indukowania długotrwałej pamięci immunologicznej podczas infekcji i po szczepieniu, w szczególności uwzględniające znaczenie lokalnej odpowiedzi immunologicznej w mikrośrodowisku dróg oddechowych. Badania te pozwolą lepiej zrozumieć rolę środowiska nosa w kontrolowaniu infekcji dróg oddechowych oraz poznać unikalne mechanizmy ochrony górnych dróg oddechowych przed patogenami.

W konkursie nagrodzony został projekt zatytułowany: „Regulacja szlaku przekazu sygnału SLPI-IL-17 podczas infekcji dróg oddechowych i po szczepieniu”. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: https://stopertussis.project.uj.edu.pl

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 20 paździenika b.r. w Ulejowie w czasie 8. Forum Inteligentnego Rozwoju.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest przez Centrum Inteligentnego Rozwoju, które w ten sposób od 8 lat wyróżnia i promuje innowatorów i inwestorów, osoby i organizacje, których sposób działania i myślenia wpływa na zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki.