Umowa dotycząca współpracy bioinformatycznej

W piątek, 21 kwietnia na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii gościła delegację przedstawicieli organizacji BGI , w tym m.in. dr Yin Ye, Dyrektor Generalny i Wykonawczy Grupy BGI oraz dr Xiao Minfeng, prodziekan BGI College. W czasie wizyty podpisany został protokół ustaleń między WBBiB oraz Collegem BGI.

Umowa odzwierciedlaja wolę obu stron do nawiązania owocnej współpracy dydaktycznej i badawczej. Dokument sygnowała Dziekan WBBiB prof. dr hab. Jolanta Jura.

Po podpisaniu umowy dr Yin Ye i dr Mingfeng Xiao poprowadzili seminarium zorganizowane Pracownię Bionformatyki i Biologii Genomu. W jego trakcie dr Yin Ye przedstawił wkład BGI w rozwój badań bionformatycznych, co doprowadziło do obecnego stanu, w którym ludzki genom można zsekwencjonować za mniej niż 100 dolarów. Omówił także wyzwania stojące przed biologią w nadchodzących latach oraz kluczowe znaczenie nowych technologii dla dalszego postępu.

Następnie dr Mingfeng Xiao przedstawiła ofertę uczelni BGI dla studentów na każdym z poziomów kształcenia –  licencjackim, magisterskim i doktoranckim. Omówiła też rodzaje projektów badawczych, w jakie studenci mogą się zaangażować oraz dostępne dla nich systemy stypendialne. Na koniec opowiedziała także o oferecie BGI College dla osób po doktoracie.

Studentów i pracowników naukowych Wydziału zainteresowanych wyjazdem do BGI College, zachęcamy do kontaktu z dr. Guillem Yllą, kierownikiem Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu, odpowiedzialnym za koordynację współpracy między WBBiB i grupą BGI.