Prestiżowe wyróżnienie dla biologicznego produktu leczniczego terapii zaawansowanej

Tytuł „Polski Produkt Przyszłości” dla MesoCellA-Ortho stworzonego w ramach projektu BioMiStem kierowanego przez prof. Ewę Zubę-Surmę z Zakładu Biologii Komórki we współpracy z firmą Galen Ortopedia Sp. z o.o.

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r., na Politechnice Warszawskiej odbyła się uroczystość ogłoszenia zwycięzców konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego po raz 25. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

W tym roku Kapituła Konkursu przyznała nagrody w trzech kategoriach:
  • produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki
  • produkt przyszłości przedsiębiorcy
  • produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.
I właśnie w tej ostatniej kategorii wyróżnienie otrzymał MesoCellA-Ortho – biologiczny produkt leczniczy terapii zaawansowanej (ang. Advanced Therapy Medicinal Product), którego substancję czynną stanowią ludzkie autologiczne mezenchymalne komórki macierzyste/stromalne z tkanki tłuszczowej (ang. Adipose Tissue-derived Mesenchymal Stem/ Stromal Cells, AT-MSCs).

Wyróżnieniu towarzyszy nagroda pieniężna w wysokości 25 tys. zł oraz przywilej używania znaku „Polski Produkt Przyszłości”. Twórcy produktu odebrali wyróżnienia w obecności Prorektora UJ ds. badań naukowych, prof. Piotra Kuśtrowskiego. Więcje informacji o wydarzeniu jest dostępna na stronie PARP.

MesoCellA-Ortho jest on przeznaczony do zastosowania w ortopedii, w leczeniu ubytków chrzęstno-kostnych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów (osteoartrozą, OA).

MesoCellA-Ortho został wytworzony w certyfikowanych warunkach GMP, jest w pełni scharakteryzowany pod względem aktywności terapeutycznej, przeszedł procedurę zgłoszenia i klasyfikacji w Europejskiej Agencji Leków (ang. European Medicines Agency; EMA) oraz został dopuszczony do badania klinicznego z udziałem pacjentów z OA (badanie: BioMiStem-CT; NCT05081921).

W świetle wyników badania rynku, produkt MesoCellA-Ortho wykazuje przewagę konkurencyjną nad innymi produktami. Jest pierwszym w Polsce i Europie w pełni scharakteryzowanym produktem ATMP sklasyfikowanym przez EMA i dopuszczonym w naszym kraju do stosowania u pacjentów z OA, obarczonych dodatkowo cukrzycą 2 i otyłością, w reżimie badania klinicznego (TLR6) jak również ma szansę wdrożenia na rynek globalny jako lek komórkowy do zastosowań w ortopedii.

Twórcami produktu MesoCellA-Ortho są prof. dr hab. n. med. Ewa Zuba-Surma i dr Anna Łabędź-Masłowska z Zakładu Biologii Komorki WBBiB oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ficek i mgr inż. Jolanta Rajca z Galen-Ortopedia Sp. z o.o.

PROJEKT BioMiStem
MesoCellA-Ortho został w całości opracowany w ramach partnerstwa uczelnia-podmiot gospodarczy w toku realizacji projektu BioMiStem pt. „Opracowanie zoptymalizowanych metod leczenia uszkodzeń tkankowych w oparciu o innowacyjne kompozyty oraz mezenchymalne komórki macierzyste i ich pochodne u pacjentów z chorobami cywilizacyjnymi” dofinansowanego ze środków NCBR kwotą ponad 17 mln zł.

W latach 2017–2021 zrealizowana została faza badawczo-rozwojowa projektu, w trakcie której odbyły się m. in. testy na małym i dużym modelu zwierzęcym. Na tym etapie prace były realizowane przez 7 partnerów konsorcjum:
  1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (a w nim Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Wydział Chemii) – lider konsorcjum
  2. Akademia Górniczo-Hutnicz a w Krakowie
  3. Instytut Farmakologii PAN w Krakowie
  4. Instytut Zootechniki PIB w Krakowie
  5. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  6. Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w Warszawie
  7. Galen-Ortopedia Sp. z o.o. z Bierunia – partner biznesowy.
Od 2021, w fazie przygotowania do wdrożenia, prowadzone są próby kliniczne z udziałem pacjentów. W tym etapie w prace zaangażowany jest Wydział Biochemii Biofizyki i Biotechnologii UJ (jako sponsor badania klinicznego zarządzanego i kierowanego przez prof. dr hab. Ewę Zubę-Surmę), Bank Tkanek i Komórek Zakładu Biologii Komórki WBBiB UJ kierowany przez prof. dr hab. Justynę Drukałę, Wytwórnia produktów ATMP CM UJ, kierowana przed prof. dr. hab. Marcina Majkę oraz firma Galen-Ortopedia, która w badaniu pełni rolę ośrodka klinicznego. Funkcję Głównego Badacza pełni prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ficek.