Nowość na WBBiB - mikromanipulator komórkowy sprzężony z mikroskopem fluorescencyjnym

WBBiB może pochwalić się realizacją ważnej inwestycji aparaturowej, jaką jest zakup mikromanipulatora komórkowego sprzężonego z mikroskopem fluorescencyjnym.

Aparatura umożliwi ukierunkowaną ingerencję w fizjologię pojedynczych komórek, w tym precyzyjne wprowadzanie do komórek biocząsteczek, znaczników i organelli, ekspozycję komórek na ukierunkowane bodźce chemiczne i fizyczne oraz operacje na komórkach, w tym izolację pojedynczych komórek. Układ mikroskopowy wraz z komorą środowiskową pozwala na przyżyciowe analizy efektów mikromanipulacji w pojedynczych komórkach w czasie rzeczywistym, w świetle przechodzącym i fluorescencyjnym, tym analizy dynamiki komórek, a nawet ich ściśle zdefiniowanych regionów lub/i organelli.

Aparatura, która znajduje się w pomieszczeniu 4.1.15, została zakupiona dzięki dotacji celowej na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową, sfinansowanej ze środków budżetu państwa oraz ze środków WBBiB w ramach projektu koordynowanego przez prof. Jarosława Czyża z Zakładu Biologii Komórki.