​Nowa publikacja o mikropęcherzykach tlenu

W dniu 20 listopada w czasopiśmie „Free Radical Biology and Medicine” (IF 8,1) ukazał się artykuł dotyczący zastosowania wrażliwych na ultradźwięki pęcherzyków tlenu do podniesienia poziomu utlenowania w guzie nowotworowy.

Zostały w nim opisane wyniki badań przeprowadzonych przez zespół pod kierownictwem dr hab. Martyny Elas z Zakładu Biofizyki i Biologii Nowotworów.

W pracy pt. Increasing oxygen tension in tumor tissue using ultrasound sensitive O2 microbubbles wykazano, że wykorzystanie mikropęcherzyków jest bardzo skuteczne i nietoksyczne, a podwyższony poziom tlenu w tkance można obserwować przez około 15 minut, co jest czasem wystarczającym do zastosowania radioterapii.

Badania została wykonane we współpracy z prof. Chantal Pichon z Uniwersytetu w Orleanie.