Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowi członkowie Academia Europaea

Nowi członkowie Academia Europaea

Profesor Józef Dulak, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej, został wybrany na członka Academia Europaea – największej organizacji naukowej w Europie.

Decyzja ta zapadła w czerwcu natomiast uroczystość wręczenia nominacji odbędzie się podczas konferencji AE, w dniach 25–27 października br. w Barcelonie. 

W 2022 roku do AE dołączyło 15 naukowców z Polski, w tym dwóch uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok profesora Dulaka, którego wybrano do sekcji medycyny klinicznej i weterynaryjnej, nowym członkiem AE został również Stanisław Biernat z Wydziału Prawa i Administracji UJ (sekcja prawna), wiceprezes Trybunału Konstytucjyjnego w latach 2010–2017.

Academia Europaea została powołana w 1988 roku z inicjatywy Towarzystwa Królewskiego w Londynie (Royal Society) i zrzesza wybitnych ekspertów z wszystkich dziedzin nauki. Zajmuje się doradzaniem i opiniowaniem w tematyce naukowej, współpracuje m.in. z Komisją Europejską. Mająca siedzibę w Londynie Academia Europaea jest największą ogólnoeuropejską akademią nauk. Skupia ona około 4800 naukowców, w tym 72 europejskich laureatów Nagrody Nobla. 

Więcej informacji o Akademii: https://ae-info.org/

Widok zawartości stron Widok zawartości stron