Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwycięstwo biotechnologii

Zwycięstwo biotechnologii

Kierunek biotechnologia na WBBiB po raz dziewiąty z rzędu na I miejscu w rankingu Perspektyw.

Studia z biotechnologii prowadzone na WBBiB ponownie zostały uznane za najlepsze w Polsce. 
 
W uroczystej gali ogłoszenia wyników tegorocznych Rankingów Perspektyw, która odbyła się 22 czerwca w Warszawie w hotelu Novotel Centrum udział wzięła Prodziekan WBBiB ds. dydaktyki, dr hab. Marta Michalik.
 
Przy sporządzaniu rankingu kierunków studiów (Kierunki przyrodnicze, Biotechnologia) wzięto pod uwagę 12 wskaźników o określonej wadze, które zostały przypisane do sześciu głównych kryteriów: 

1. PRESTIŻ 

  • Ocena przez kadrę akademicką – liczba wskazań uczelni w badaniu ankietowym wśród kadry akademickiej (waga 10%)
2. ABSOLWENCI NA RYNKU PRACY
  • Ekonomiczne losy absolwentów – wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów uczelni oraz stopniem ich zatrudnienia (waga 15%)
3. POTENCJAŁ AKADEMICKI 
  • Wskaźnik kategorii naukowej – określony poprzez tzw. współczynnik kategorii naukowej Wkn wyliczony dla dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów (waga 10%)
4. POTENCJAŁ DYDAKTYCZNY 
  • Akredytacje – wskaźnik mierzony liczbą posiadanych aktualnych akredytacji i certyfikatów międzynarodowych, ważnych akredytacji programowych PKA z oceną wyróżniającą, które da się przyporządkować do danego kierunku studiów oraz certyfikatów doskonałości kształcenia (waga 5%)
  • Jakość przyjętych na studia – wskaźnik mierzony wynikami rozszerzonych egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2021 podjęły studia na I roku studiów stacjonarnych na ocenianych kierunkach studiów (waga 10%)

5. POTENCJAŁ NAUKOWY 

  • Publikacje – liczba publikacji uwzględnionych w bazie SCOPUS w latach 2017–2021; w odniesieniu do dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów (waga 15%)
  • Cytowalność – liczba cytowań publikacji za lata 2017–2021 w stosunku do liczby tych publikacji; w odniesieniu do dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów. Bez uwzględniania autocytowań (waga 6%)
  • FWCI (Field-Weighted Citation Impact) – wskaźnik określający relację liczby cytowań otrzymanych przez publikację do średniej liczby cytowań otrzymanych przez podobne publikacje indeksowane w bazie SCOPUS za lata 2017–2021; w odniesieniu do dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów. Bez uwzględniania autocytowań (waga 6%)
  • FWVI (Field-Weighted View Impact) – wskaźnik określający relację liczby odsłon (wyświetleń na ekranie) publikacji uczelni do średniej liczby odsłon otrzymanych przez podobne publikacje indeksowane w bazie SCOPUS za lata 2017–2021; w odniesieniu do dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów. Bez uwzględniania autocytowań (waga 6%)
  • Top 10 (Publications in Top 10 Journal Percentiles) – wskaźnik pokazuje, w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w 10% najczęściej cytowanych czasopismach na świecie. Liczony jest on stosunkiem publikacji znajdujących się w czasopismach posiadających najwyższy współczynnik CiteScore w stosunku do wszystkich publikacji uczelni w latach 2017–2021; w odniesieniu do dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów (waga 6%)
6. UMIĘDZYNARODOWIENIE 
  • Publikacje we współpracy zagranicznej – udział publikacji posiadających współautora z zagranicy, w latach 2017–2021, wśród ogółu publikacji; w odniesieniu do dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów (waga 6%)
  • Studenci zagraniczni – liczba studentów obcokrajowców w proporcji do ogólnej liczby studentów. Uwaga: uczelnie, które mają wskaźnik umiędzynarodowienia co najmniej 30 procent uzyskają maksymalną liczbę punktów (waga 5%)
Należy zaznaczyć, że w rankingu uwzględnione zostały tylko te jednostki, które obok studiów I stopnia oferują także studia II stopnia lub jednolite magisterskie, tym samym umożliwiając po licencjacie kontynuowanie nauki na danym kierunku. Dodatkowo, jednostka prowadząca dany kierunek studiów musi posiadać przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora, bez względu na dziedzinę i dyscyplinę nauki.
 
Ze wszystkimi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie Perspektyw.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron