Szkoła multi-omiczna

W dniach 2–3 czerwca 2022 w Auditorium Maximum odbyły się warsztaty pt. Multi-omics Training School zorganizowane w ramach akcji COST przez Zakład Biochemii Ogólnej oraz European Cholangiocarcinoma Network (EURO-CHOLANGIO-NET).

W szkole uczestniczyło 65 osób. Zajęcia dotyczące obsługi ogólnodostępnych baz danych w celu przeszukiwania zdeponowanych tam wyników i wykorzystania ich do własnych badań odbywały się stacjonarnie i zdalnie.
Poszczególne panele służyły odpowiednio:
  • poznaniu dostępnych repozytoriów danych OMIC,
  • przeprowadzeniu analizy genomowej guzów CCA (m. in. identyfikocji i klasyfikacji mutacje, powiązaniu ich z rokowaniami, podatności mutacji na stosowane leki),
  • analizie genów ulegających odmiennej ekspresji,
  • prezentacji wyników: „heatmap”, „clastering of samples/features”,
  • analizie dostępnych danych na temat białek (m. in. profili ekspresji, opisanych mutacji, chorób).
W szkole udział wzięło kierownictwo akcji COST European Cholangiocarcinoma Network:
  • dr Vincenzo Cardinale (Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”, Włochy)
  • dr Jesús Bañales (Biodonostia Health Research Institute, Hiszpania)
  • dr Jesper Andersen (Uniwersytet Kopenhaski, Dania)
  • dr Marcin Krawczyk (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska)
  • dr Rui Castro (Uniwersytet Lizboński, Portugalia).
W otwarciu szkoły uczestniczyli Prorektor UJ ds. badań naukowych, prof. Piotr Kuśtrowski oraz Prodziekan WBBiB ds. badań i współpracy międzynarodowej, prof. Artur Osyczka. Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był dr Jerzy Kotlinowski z Zakładu Biochemii Ogólnej.