Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

​Centrum Doskonałości Naukowej Dioscuri

​Centrum Doskonałości Naukowej Dioscuri

W wyniku rozstrzygnięcia 4. międzynarodowego konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Maxa Plancka i Narodowe Centrum Nauki, latem 2022 roku, na WBBiB powstanie Centrum Doskonałości Naukowej Dioscuri kierowane przez dr. Przemysława Nogłego.

Nowe laboratorium nosić będzie nazwę „Centre for stuctural dynamics of receptors”. Przemysław Nogły we współpracy z prof. Joachimem Heberle z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego (Freie Universität Berlin), będzie m.in. wykorzystywał w swoim Centrum Dioscuri nowe metody eksperymentalne do badania molekularnych mechanizmów działania białek.

Przemysław Nogły: Podczas gdy wiele receptorów jest intensywnie badanych ze względu na ich wszechobecne i krytyczne funkcje, od zbierania energii świetlnej po uwalnianie potencjału leczniczego leków, w Centrum Dioscuri zastosowana zostanie niedawno opracowana metodologia z wykorzystaniem rentgenowskich laserów na swobodnych elektronach, która w niespotykany dotąd sposób umożliwia wgląd w dynamikę strukturalną i mechanizmy molekularne białek. Krystalografia czasowo-rozdzielcza dostarczy serii migawek strukturalnych o wysokiej rozdzielczości czasowej, które będzie można złożyć w molekularny film przedstawiający działanie białka.

Dr Przemysław Nogły ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Opolskim. Po studiach wyjechał do Portugali i na Uniwerystecie NOVA (Universidade Nova de Lisboa) w 2013 roku uzyskał tytuł doktora biochemii strukturalnej w ramach Marie Curie Initial Training Network. Następnie prowadził badania jako post-doc programu Marie Curie w Instytucie Paula Scherrera w Szwajcarii. W 2017 roku dr Nogły przeniósł się na Politechnikę Federalną w Zurychu (ETH Zurich) do Instytutu Biologii Molekularnej i Biofizyki i tam, jako stypendysta programu Ambizione Szwajcarskiej Narodowej Fundacji Nauki, kieruje grupą badawczą. 

Oprócz Centrum Dioscuri kierowanego przez dr Nogłego, w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim powstaną jeszcze dwa takie ośrodki. Jesienią 2023 roku dr Mikołaj Frączyk utworzy Centrum Dioscuri w zakresie spacerów losowych w geometrii i topologii na Wydziale Matematyki i Informatyki. Z kolei dr Mateusz Sikora będzie kierował Centrum Modelowania Modyfikacji Potranslacyjnych w Małopolskim Centrum Biotechnologii. 

Program Dioscuri, zainicjowany przez Towarzystwo Maxa Plancka, ma na celu utworzenie w Europie Środkowej i Wschodniej konkurencyjnych w skali międzynarodowej grup badawczych. Każde Centrum Dioscuri jest finansowane kwotą do 1,5 mln euro przez okres pięciu lat. Koszty są dzielone równo pomiędzy Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) a polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN), natomiast instytucje goszczące w Polsce zapewniają niezbędną infrastrukturę. Po udanym starcie w Polsce program został niedawno rozszerzony na Czechy, gdzie obecnie trwa pierwszy konkurs na utworzenie czeskich Centrów Dioscuri.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron