Rozstrzygnięcie konkursów OPUS 22 i SONATA 17

W dniu 23 maja na stronie Narodowego Centrum Nauki zostały opublikowane wyniki konkursu OPUS oraz SONATA. W gronie 350 finalistów 22. edycji konkursu OPUS jest pięcioro naukowców z WBBiB. Natomiast w 17. edycji konkursu SONATA środki na realizację projektów otrzymało czworo młodych badaczy z Wydziału.

Łączna kwota środków uzyskanych na badania wynosi ponad 15 milionów złotych. Zwycięzcami konkursu OPUS 22 są:
  • dr hab. Anna Grochot-Przęczek z Zakładu Biotechnologii Medycznej (projekt pt. Proteopatia zależna od Keap1 jako uspójniający mechanizm dysfunkcji naczyniowej, 2 469 406 zł),
  • dr hab. Agnieszka Jaźwa-Kusior z Zakładu Biotechnologii Medycznej (projekt pt. W poszukiwaniu nowych markerów starzenia komórkowego oraz przyczyn akumulacji starzejących się komórek w blaszce miażdżycowej, 1 690 438 zł),
  • dr Aleksander Grabiec z Zakładu Mikrobiologii (projekt pt. Rola enzymów modyfikujących histony w epigenetyce i patogenezie paradontozy, 2 095 112 zł)
  • dr hab. Benedykt Władyka z Zakładu Biochemii Analitycznej (projekt pt. Badania rozpowszechnienia i właściwości peptydaz peptydoglikanu jako potencjalnych czynników antybakteryjnych o celowanej specyficzności wobec klinicznie istotnych patogenów Gram-dodatnich, 1 669 820 zł).

oraz

• prof. dr hab. Tadeusz Jan Sarna z Zakładu Biofizyki (projekt pt. W jaki sposób zależne od wieku modyfikacje oksydacyjne neuromelaniny i melaniny RPE wpływają na ich ochronne właściwości w mózgu i oczach ludzi, 1 956 200 zł).
Do finału konkursu SONATA 17 zakwalifikowali się:
  • dr Ewelina Dobosz z Zakładu Mikrobiologii (projekt pt. Porphyromonas gingivalis kluczem do wrót infekcji wirusowych – jak paradontoza zmienia odpowiedź antywirusową gospodarza, 1 437 654 zł)
  • dr Justyna Karkowska-Kuleta z Zakładu Biochemii Porównawczej i Bioanalityki (projekt pt. Wpływ grzybiczych i bakteryjnych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych na mechanizmy formowania biofilmu przez patogenne grzyby z rodzaju Candida, 742 986 zł)
  • dr Jan Łyczakowski z Zakładu Biotechnologii Roślin (projekt pt. Znaczenie polisacharydów w zamieraniu jesionu wyniosego (Fraxinus excelsior L.), 1 673 204 zł)
  • dr Guillem Ylla Bou z Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu (projekt pt. Rola somatycznych piRNA i ich ewolucja, 1 329 209 zł).