Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Żegnamy prof. Krystynę Urbańską

Żegnamy prof. Krystynę Urbańską

W piątek, 22 kwietnia zmarła pani Profesor Krystyna Urbańska. Biofizyk, nauczyciel akademicki. Całą karierę naukową i zawodową (1975–2020) związała z Uniwersytetem Jagiellońskim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 27 kwietnia 2022 r. w Naramie.

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci prof. dr hab. Krystyny Urbańskiej, wieloletniej Kierownik Zakładu Biofizyki. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą środę w Naramie (gmina Iwanowice). O godzinie 14.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej rozpocznie się różaniec. Następnie o godzinie 14.30 odbędzie się msza święta, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Rodzinie i Bliskim pani Profesor składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Krystyna Urbańska (Cięszka) ukończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ, a następnie rozpoczęła pracę w Zakładzie Biofizyki. Stopień doktora nauk biologicznych w zakresie biofizyki uzyskała w 1981 roku na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Studia nad mechanizmami radiooporności komórek upigmentowanych nowotworów” napisanej pod kierunkiem profesora Stanisława Łukiewicza.

Po doktoracie Krystyna Cięszka odbyła staże naukowe w kilku uczelniach amerykańskich: w EPR Center, Milwaukee, WI, USA, w State University of New York oraz w University of Medicine and Dentistry, New Jersey. Po powrocie do kraju w 1994 roku kontynuowała badania nad radiowrażliwością komórek czerniaka, a także rozpoczęła doświadczenia związane z fototerapią nowotworów. W roku 1998 zmieniła nazwisko na Urbańska. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w roku 2000, na podstawie pracy pt. „Uczulanie upigmentowanych komórek i guzów czerniaków zwierzęcych na promieniowanie jonizujące i światło” nadany przez Radę Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskała w 2011 roku.

Zainteresowania badawcze profesor Urbańskiej dotyczyły biologii nowotworów, szczególnie czerniaków, roli melaniny, oraz metod leczenia czerniaków, w tym radioterapii i fototerapii. Jej dorobek naukowy obejmuje współautorstwo ponad 90 prac naukowych. Brała udział w realizacji kilkunastu projektów badawczych i była kierownikiem projektów krajowych i zagranicznych. Współpracowała z wieloma ośrodkami w Polsce i na świecie. Przez wiele lat pełniła funkcję Sekretarza Naukowego Instytutu Biologii Molekularnej, a potem WBBiB UJ. Była promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich oraz 10 prac doktorskich.

Laureatka Złotego Krzyża „za zasługo dla ZHP” ​. Skromna, zawsze uśmiechnięta i życzliwa, chętna do pomocy, z ogromnym sercem dla młodych, miała dobre słowa – wsparcia i zachęty – dla każdego. Będzie nam jej bardzo brakować.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron