Nagroda L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki dla badaczek z WBBiB

Jednymi z sześciu stypendystek 21. edycji programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki zostały mgr Monika Gońka, absolwentka Biotechnologii molekularnej oraz dr Agata Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej.

Monika Gońka otrzymała stypendium w kategorii magisterskiej. Jury konkursu pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej doceniło jej badania, których celem jest znalezienie lepszych strategii leczenia dla dzieci ze zdiagnozowaną ostrą białaczką. Stypendium L’Oréal-UNESC to kolejny sukces mgr Gońki, która w trakcie studiów otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów oraz stypendium Ministra za wybitne osiągnięcia naukowe, a w roku 2020 została laureatką konkursu na Diamentowy Grant.

Dr Agata Szade uzyskała stypendium w kategorii habilitacyjnej. Badania prowadzone przez dr Szade dotyczą molekularnych mechanizmów mobilizacji komórek szpiku kostnego i służą opracowaniu nowych strategii terapeutycznych w leczeniu zaburzeń układu krwiotwórczego. Dr Szade prowadzi obecnie trzy projekty finansowane z programów NCN (SONATA) i NCBiR (LIDER) oraz przez Fundację DKMS.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 23 listopada 2021 r. w Pałacu Staszica w Warszawie.