Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

​Nowa wydziałowa pracownia

​Nowa wydziałowa pracownia

Z początkiem listopada na WBBiB uruchomiona została Pracownia Bioinformatyki i Biologii Genomu. Jej kierownikiem został dr Gulliem Ylla. W skład nowej, interdyscyplinarnej grupy badawczej wchodzą biolodzy, biotechnolodzy i informatycy. Działalność zespołu koncentruje się na opracowywaniu i stosowaniu narzędzi obliczeniowych do badania genów, genomów i sieci regulacyjnych genów.

Młodych naukowców z PBiBG interesuje między innymi, w jaki sposób genomy są regulowane w celu wytwarzania różnych fenotypów; chcą zrozumieć jak zachodzi ewolucja elementów regulatorowych genów i wyjaśnić, w jaki sposób pojawiają się i ewoluują innowacje fenotypowe. W centrum zainteresowania zespołu są małe RNA – mikroRNA, piRNA i siRNA – oraz ich rola w kontrolowaniu ekspresji genów na poziomie potranskrypcyjnym.

Nowa pracownia mieści się na parterze Kompleksu Dydaktyczno-Bibliotecznego. Jak podkreśla dr Gulliem Ylla*, drzwi laboratorium są otwarte dla wszystkich osób z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainteresowanych wykorzystaniem danych omicznych do znalezienia odpowiedzi na pytania biologiczne.

 

dr Guillem Ylla*Gulliem Ylla ukończył studia licencjackie z biotechnologii oraz studia magisterskie z analizy danych omicznych na katalońskim Uniwersytecie w Vic (Universitat de Vic – Universitat Central de Catalunya). Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie broniąc pracę dotyczącą genomowych i transkryptomicznych podstaw pochodzenia i ewolucji przeobrażenia u owadów. Po doktoracie wyjechał do Stanów Zjednoczonych i odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Florydy, gdzie pracował nad narzędziami obliczeniowymi do badania mikroRNA i alternatywnego splicingu. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Harvarda, aby badać genomikę i ewolucję stawonogów w laboratorium prof. Cassandry Extavour. 

Pliki do pobrania
pdf
Zarządzenie Rektora UJ w sprawie utworzenia Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron