Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

​Nagroda Heisiga

​Nagroda Heisiga

W dniu 1 października, w czasie inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim prof. dr hab. Jan Potempa, kierownik Zakładu Mikrobiologii otrzymał Nagrodę Heisiga, za odkrycie biochemicznych mechanizmów związku bakteryjnych chorób przyzębia z reakcjami autoimmunologicznymi, co otworzyło nowe perspektywy walki z chorobą Alzheimera.

Nagrodę Heisiga przyznano w tym roku po raz pierwszy w historii. Jest to obecnie najwyższa nagroda naukowa wręczana w Polsce. Jej fundatorem jest urodzony przed II wojną światową we Wrocławiu (Breslau), Norbert Heisig, niemiecki lekarz (internista, gastroenterolog, diabetolog i geriatra), autor książek i podręczników z dziedziny medycyny, profesor Uniwersytetu w Hamburgu.

Dwunastu kandydatów do nagrody zostało wytypowanych przez dwadzieścia polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Następnie kuratorium nagrody wybrało trzech finalistów – obok profesora Potempy byli to prof. Dariusz Chruściński, fizyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Cyryl Lechosław Latos-Grażyński, chemik z Uniwersytetu Wrocławskiego – spośród których Kapituła wybrała laureata. 

Ideą nagrody jest uhonorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat. Nagroda ma być wręczana co dwa lata.

Relacja z wręczenia nagrody jest dostępna na stronie TVP3 Wrocław.  

Krótka rozmowa z profesorem Heisigiem o okolicznościach ustanowienia nagrody, została opublikowana na kanale Uniwersytetu Wrocławskiego na YouTube

Widok zawartości stron Widok zawartości stron