Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

​Setna rocznica urodzin profesora Wacława Szybalskiego

​Setna rocznica urodzin profesora Wacława Szybalskiego

9 września 1921 roku we Lwowie urodził się Wacław Szybalski – wybitny polski biochemik, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla uczczenia 100. rocznicy jego urodzin Fundacja nosząca imię Profesora Szybalskiego oraz Komitet Biotechnologii PAN patronują specjalnemu zeszytowi „Acta Biochmica Polonica”.

Będąc uczniem gimnazjum Wacław Szybalski zainteresował się chemią. W 1939 roku został studentem Wydziału Chemii Politechniki Lwowskiej. Już wtedy postanowił, że będzie się zajmował genetyką bakterii i drożdży, a także biotechnologią. Doktorat uzyskał na Politechnice Gdańskiej w 1949 roku. W 1950 roku wyjechał do Dani, a w następnym roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w Cold Spring Harbor Laboratory, a potem w Instytucie Mikrobiologii University of New Brunswick. Profesor Szybalski zmarł 16 grudnia ubiegłego roku w Madison w USA, gdzie od początku lat 60. był profesorem w McArdle Laboratory for Cancer  Research Uniwersytetu Wisconsin.

W 100. rocznicę jego urodzin Fundacja Profesora Szybalskiego oraz Komitet Biotechnologii PAN patronują specjalnemu zeszytowi „Acta Biochmica Polonica” – ojs.ptbioch.edu.pl/index.php/abp. Znalazły się w nim, obok bibliografii publikacji Profesora artykuły poświęcone odkryciom i zastosowaniom, w których powstaniu i rozwoju profesor Szybalski odegrał ogromną rolę. Wśród nich jest terapia genowa, której podwaliny położył profesor Szybalski w roku 1962 przeprowadzając wraz z żoną, dr Elisabeth Szybalski przełomowy eksperyment udanej naprawy genetycznej zmutowanych komórek, wprowadzając do nich DNA wyizolowany z komórek zdrowych. Zaproponował wtedy, że w przyszłości choroby będzie można leczyć w podobny sposób, nazywając tę metodę terapią genową.

Badania profesora Szybalskiego oraz rozwój terapii genowej i jej kliniczne zastosowania opisał prof. Józef Dulak, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Jego artykuł pt. „Gene therapy. The legacy of Wacław Szybalski” oraz inne publikacje zamieszczone w specjalnym zeszycie „Acta Biochmica Polonica" dostępne są na stronie internetowej czasopisma ojs.ptbioch.edu.pl/index.php/abp/article/view/5805/5021.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron