Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

DAINA w Pracowni Metabolomiki

DAINA w Pracowni Metabolomiki

4 maja ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu DAINA na projekty badawcze realizowane przez zespoły polsko-litewskie. Środki na badania uzyskał dr hab. Dariusz Dziga z Pracowni Metabolomiki.

Doktor Dziga uzyskał finansowanie w kwocie 586 558 zł dla bilateralnego projektu badawczego pt. Viral control of harmful cyanobacterial blooms in freshwater ecosystems, zgłoszonego do konkursu DAINA 2, organizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Nauki i Litewską Radę Naukową (Lietuvos Mokslo Taryba). Prace badawcze będą realizowane z naukowcami z Nature Research Centre w Wilnie. Liderem zespołu litewskiego jest dr Sigitas Sulcius. 

Celem wspólnych badań jest zrozumienie, w jaki sposób infekcja fagowa wpływa na obieg węgla i energii w zainfekowanych/opornych komórkach cyjanobakterii oraz na zmiany mikrobiomu ekosystemów wodnych zdominowanych przez inwazyjne gatunku cyjanobakterii. Projekt zakłada analizy genomiczne i transkryptomiczne próbek środowiskowych wsparte metodami bioinformatycznymi i statystycznymi, a także badania laboratoryjne nakierowane na szczegółową analizę zmian fizjologicznych w czasie infekcji cyjanofagowej. Badania przyczynią się do pozania fundamentalnych aspektów funkcjonowania mikrobiologicznej części łańcucha pokarmowego oraz mechanizmów oddziaływania pomiędzy komórkami gospodarza, a cyjanofagami.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron