Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Egzotyczna nagroda dla „biohumanistów” z WBBiB

Egzotyczna nagroda dla „biohumanistów” z WBBiB

Mgr Adam Kłóś oraz dr hab. P. Płonka z Zakładu Biofizyki zostali wyróżnieni za działalność w zakresie biosemiotyki przez International Society for Biosemiotic Studies.

Językoznawstwo jest najbardziej ścisłym działem nauk humanistycznych albo, jak kto woli, najbardziej humanistycznym reprezentantem nauk ścisłych. Jest ono działem jeszcze szerszej, interdyscyplinarnej dziedziny – semiotyki, czyli nauki o znakach, która coraz śmielej wkracza do nauk biologicznych i w ogóle przyrodniczych, mając od dawna reprezentanta w matematyce (językoznawstwo matematyczne). Na naszym, z nazwy interdyscyplinarnym Wydziale można się o tym więcej dowiedzieć na kursie dr. hab. Przemysława Płonki „Semiotyka informacji genetycznej”.

Mamy przyjemność poinformować, że Adam Kłóś, absolwent biotechnologii, który pod kierunkiem dr. hab. P. Płonki przygotowuje obecnie doktorat z zakresu nauk biologicznych, został laureatem nagrody Jespera Hoffmeyera – The Jesper Hoffmeyer Award for Promising Young Scholars in Biosemiotics – przyznawanej od trzech lat przez Międzynarodowe Towarzystwo Badań Biosemiotycznych (International Society for Biosemiotic Studies). Nagroda została przyznana na podstawie wystąpienia pt. „The quest for a theory of meaning in biosemiotic research. The case study of bacterial chemotaxis”, które miało miejsce w Ołomońcu, w Czechach, w listopadzie (27–29) ubiegłego roku, w czasie konferencji „The 20th Annual International Gathering in Biosemiotics”.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron