Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozdział o sirtuinach w książce o sirtuinach

Rozdział o sirtuinach w książce o sirtuinach

Na początku marca 2021 nakładem prestiżowego wydawnictwa Academic Press – Elsevier ukazała się monografia pod redakcją Kennetha Maiese pt. „Sirtuin Biology in Cancer and Metabolic Disease”.

Rodzina sirtuin reprezentuje archaiczną grupę enzymów obecnych we wszystkich domenach organizmów żywych, w cytoplazmie, jądrze komórkowym, mitochondriach i plastydach. Są deacetylazami histonów, ale lista procesów metabolicznych, w których uczestniczą, jest znacznie dłuższa. Ostatnio coraz częściej skupiamy się na tych czynnikach, jako integrujacych metabolizm energetyczny z fenotypem komórki, w tym procesy odpowiedzialne za liczne choroby metaboliczne, nie pomijając nowotworów. Jako czynniki prastare i kosmopolityczne, głęboko zakorzenione w historii i ewolucji życia, pozwalają na częściowy wgląd w ewolucyjne pochodzenie tych schorzeń, a przez to na identyfikację nowych celów terapeutycznych.

Autorami rozdziału 7 tej pozycji, zatytułowanego „Mitochondrial sirtuins at the crossroads of energy metabolism and oncogenic transformation” (str. 103-126) jest dr hab. Maja Grabacka, prof. UR w Krakowie (Wydział Technologii Żywności, Katedra Biotechnologii i Ogólnej Technologii Żywności) oraz nasz pracownik, dr hab. Przemysław M. Płonka z Zakładu Biofizyki.

Pełna wersja rozdziału jest dostępna TUTAJ, a całej książki np. TUTAJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron