Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z Zakładu Biofizyki Komórki laureatami nagrody MEiN

Naukowcy z Zakładu Biofizyki Komórki laureatami nagrody MEiN

Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej zostali nagrodzeni prof. dr hab. Jerzy Dobrucki oraz doktorzy – Magdalena Kordon, Mirosław Zarębski i Kamil Solarczyk.

19 lutego 2021 roku, w Dniu Nauki Polskiej, w trakcie gali zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłoszone zostały nazwiska laureatów Nagrody Ministra. Relacja z uroczystości oraz lista z nazwiskami wszystkich nagrodzonych jest dostępna na stronie www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/swietujemy-dzien-nauki-polskiej.

Badacze naukowi z Zakładu Biofizyki Komórki zostali docenieni za wynalezienie oraz skomercjalizowanie metody STRIDE. Jest to bardzo czuła mikroskopowa metoda wykrywania pojedynczych jedno- lub dwuniciowych pęknięć DNA w jądrach komórek oglądanych przez mikroskop fluorescencyjny.

STRIDE może być wykorzystywana zarówno w biomedycznych badaniach podstawowych, jak i w diagnostyce medycznej, rolnictwie czy toksykologii. Metoda służy do badania uszkodzeń DNA wywołanych przez czynniki endogenne, lub egzogenne, jak leki cytotoksyczne, promieniowanie jonizujące i inne. Jej zastosowania obejmują szerokie spektrum – od badania uszkodzeń DNA występujących w wyniku działania generowanych wewnątrz komórki wolnych rodników, poprzez badanie mechanizmów działania systemu CRISPR/Cas, po badania nowych leków przeciwnowotworowych hamujących mechanizmy naprawy DNA. 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron