Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorat honoris causa dla prof. Jana Potempy

Doktorat honoris causa dla prof. Jana Potempy

​Uniwersytet Amsterdamski (UvA) przyznał tytuł doktora honoris causa prof. Janowi Potempie – biochemikowi i mikrobiologowi z WBBiB. Uroczystość odbyła się online 8 stycznia 2021 r.

Profesor Potempa został uhonorowany za przełomowe badania nad zdolnością bakterii jamy ustnej do przełamywania bariery krew-mózg oraz ich roli w rozwoju choroby Alzheimera.

Jak zaznaczył prof. Bruno Loos z Akademickiego Centrum Stomatologii w Amsterdamie „Praca profesora Jana Potempy w ogromnym stopniu przyczyniła się do zrozumienia molekularnych podstaw zjadliwości patogenicznych mikroorganizmów jamy ustnej. Jego badania potwierdzają, że dobry stan zdrowia jamy ustnej może przyczynić się do zachowania zdrowia umysłowego”. Z pełną treścią oświadczenia prasowego opublikowanego na stronie UvA w związku z przyznaną nagrodą można się zapoznać TUTAJ

Założony w 1632 roku Uniwersytet Amsterdamski jest trzecim najstarszym uniwersytetem w Holandii. Obecnie to największa, a zarazem najlepsza uczelnia w kraju – studiuje na nim około 32 tys. studentów. UvA sklasyfikowany został na 15. miejscu wśród uczelni Europy. Prowadzone są na nim studia z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i ścisłych, ekonomii, prawa, oraz medycyny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron