Nagroda Amerykańskiej Akademii Periodontologii

AAP (American Academy of Periodontology) przyznała nagrodę prof. J. Potempie oraz dr M. Benedyk-Machaczce i dr. hab. P. Mydlowi za pionierskie badania, które mają bezpośrednie znaczenie kliniczne i zastosowanie w praktyce leczenia chorób przyzębia.

Clinical Research Award jest przyznawana za artykuł naukowy opublikowany w prestiżowym czasopiśmie, mający bezpośrednie znaczenie kliniczne oraz zawierający nowe informacje możliwe do zastosowania w diagnozie lub leczeniu pacjentów z chorobami przyzębia.

Praca pt. Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small-molecule inhibitors autorstwa zespołu prof. Jana Potempy ukazała się na łamach „Science Advance” w styczniu 2019 roku.

Naukowcy po raz pierwszy wykazali w nim przekonywujące dowody na to, że bakterie wywołujące paradontozę mogą mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Dodatkowo pokazali obiecujące badania nad nowym lekiem (firma Cortexyme) blokującym działanie toksyn bakteryjnych P. gingivalis, który to obecnie jest testowany w drugiej fazie badań klinicznych.

Profesor Potempa, kierownik Zakładu Mikrobiologi WBBiB, od kilkunastu lat zajmuje się badaniami dotyczącymi roli bakterii Porphyromonas gingivalis w powstawaniu i rozwoju paradontozy. Wraz ze współpracownikami wyizolował i scharakteryzował 7 enzymów degradujących białka produkowanych przez tę bakterię, w tym gingipainy. Odkrycia profesora Potempy zmieniły podstawy myślenia o genezie zapalenia tkanek przyzębia. Za swoją pracę został uhonorowany wieloma wyróżnieniami, w tym m.in. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dr Małgorzata Benedyk-Machaczka po odbyciu stażu podoktorskiego w Instytucie Immunologii tamtejszej uczelni, dołączyła w roku 2011 do zespołu profesora Potempy jako stypendystka programu Team FNP. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wykorzystania modeli zwierzęcych w badaniach mechanizmów leżących u podstaw klinicznych i epidemiologicznych powiązań między bakteryjnym zapaleniem przyzębia a chorobami ogólnoustrojowymi człowieka. Ostatnio wykazała znaczenie proteaz cysteinowych (gingipain) produkowanych przez P. gingivalis w powstawaniu zmian neurodegeneracyjnych w mózgu myszy podobnych do tych obserwowanych w chorobie Alzheimera.

Dr hab. Piotr Mydel ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2000 roku i w 2006 roku w obronił doktorat na WBBiB. Od 2015 roku jest zatrudniony w Zakładzie Mikrobiologii, w którym stworzył grupę badawczą zajmującą się badaniem post-translacyjnych modyfikacji białek w kontekście przewlekłych stanów zapalnych. Realizowane przez jego zespół badania obejmują różnorodne tematy, których częścią wspólną jest etiologia oraz nowatorskie metody leczenia przewlekłych chorób zapalnych.