​Dr Sylwia Bobis-Wozowicz laureatką konkursu TANGO

Badaczka z Zakładu Biologii Komórki uzyskała 250 tys. zł na realizację projektu pt. „Innowacyjny lek do leczenia zwłóknień narządowych”.

Zwłóknienie narządów, zwane inaczej fibrozą jest patologicznym stanem wynikającym z nieprawidłowego gojenia się tkanek. Fibroza może dotyczyć różnych narządów: serca, płuc, trzustki, wątroby, nerek i skóry. W czasie fibrozy dochodzi do nadmiernego odkładania się substancji usztywniających w tkankach, a w konsekwencji do upośledzenia funkcjonowania całego organu. Szacuje się, że choroby zwłóknieniowe stanowią aż 45% wszystkich przypadków zgonów na świecie. Jak dotychczas, nie opracowano jednak skutecznego lekarstwa na tę chorobę. Celem projektu dr Bobis-Wozowiczjest opracowanie leku na zwłóknienie narządów, o wydłużonym czasie działania w żywym organizmie.

Konkurs Tango 4 jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest wzrost stopnia komercjalizacji technologii bazujących na wynikach badań podstawowych uzyskanych w projektach bazowych (czyli projektach badawczych obejmujących badania podstawowe, finansowane w ramach jednego z konkursów krajowych lub międzynarodowych NCN, z wyłączeniem konkursów: ETIUDA, FUGA, UWERTURA i MINIATURA).