Dr Krzysztof Szade laureatem konkursu Mozart

​Dr Krzysztof Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej został laureatem międzynarodowego dwustronnego konkursu MOZART na polsko-austriackie projekty badawcze.

Konkurs jest przeprowadzany przez NCN we współpracy z agencją Austrian Science Fund (Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung, FWF).

Projekt dr. Szade nosi tytuł „Identyfikacja nisz hematopoetycznych i białaczkowych komórek macierzystych”. Na jego realizację młody naukowiec otrzymał ponad 1,5 mln złotych. Badania będą realizowane we współpracy z Andreasem Reinischem z Uniwersytetu Medycznego w Grazu.

Celem projektu jest poznanie i charakteryzacja niszy szpikowej ludzkich hematopoetycznych komórek macierzystych oraz białaczkowych komórek macierzystych, a przez to wskazanie nowych potencjalnych celów terapeutycznych skierowanych przeciwko białaczkowym komórkom macierzystym.