LIDER dla dr Agaty Szade

NCBiR ogłosiło wyniki konkursu LIDER. Wśród tegorocznych zwycięzców jest dr Agata Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej.

18 września 2020 roku na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opublikowane zostały wyniki  XI edycji konkursu organizowanego w ramach programu LIDER. W gronie 60 laureatów konkursu znalazła się dr Agata Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej. Jej projekt pt. „Opracowanie nowej strategii mobilizacji komórek ze szpiku kostnego do krwi w celu terapii chorób układu krwiotwórczego” otrzymał finansowanie w wysokości 1,5 mln złotych.

Mobilizacja komórek ze szpiku kostnego do krwi przy użyciu rekombinowanego czynnika G-CSF jest najczęściej stosowaną terapią do leczenia neutropenii oraz pozyskiwania hematopoetycznych komórek macierzystych (HSC) do przeszczepiania.

We wcześniejszych badaniach zespół ZBM pokazał, że protoporfiryna IX kobaltu (CoPP) zwiększa ekspresję endogennego G-CSF i indukuje mobilizację komórek ze szpiku kostnego do krwi u myszy (A. Szade i wsp. EMBO Mol Med., 2019). Obecny projekt ma na celu charakteryzację fenotypu i klinicznie istotnych właściwości funkcjonalnych komórek zmobilizowanych przez CoPP oraz porównanie ich z komórkami mobilizowanymi przez G-CSF. Jego realizacja potrwa trzy lata (2021–2023).