Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odejście dr. Damiana Ryszawego

Odejście dr. Damiana Ryszawego

Doktor Damian Ryszawy z Zakładu Biologii Komórki nie żyje. W piątek dołączył do Największej Orkiestry. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 15 września 2020 r. w Zembrzycach.


Z głębokim smutkiem informujemy, że w nocy 11 września niespodziewanie w wieku 35 lat zmarł dr Damian Ryszawy z Zakładu Biologii Komórki. Znaliśmy go nie tylko jako młodego naukowca i oddanego studentom dydaktyka, którego zainteresowania koncentrowały się wokół biologii komórek nowotworowych, ale także jako zawsze gotowego do pomocy kolegę i dyrygenta wydziałowego chóru. 

Doktor Ryszawy zostanie pochowany w najbliższy wtorek w Zembrzycach. O godzinie 14.30 w parafii św. Jana Chrzciciela  rozpocznie się różaniec. Następnie o godzinie 15.00 odbędzie się msza święta, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Władze Dziekańskie WBBiB

 

Dr Ryszawy kieruje wydziałowym chórem

Dr Damian Ryszawy w roku 2009 ukończył studia biologiczne (specjalność: biologia komórki) na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Pracę magisterską wykonał pod kierunkiem prof. Włodzimierza Korohody. Stopień doktora nauk biologicznych w zakresie biologii uzyskał w 2015 roku na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Rola koneksyny43 w regulacji potencjału inwazyjnego komórek raka prostaty i glejaka wielopostaciowego. Od 2011 roku pracował w Zakładzie Biologii Komórki, kolejno na stanowiskach samodzielnego biologa, asystenta i adiunkta.

Badania naukowe doktora Ryszawego dotyczyły przede wszystkim mechanizmu progresji glejaka wielopostaciowego, w tym roli tzw. komórek olbrzymich (ang. giant cells) w rozwoju frontu inwazyjnego glejaka. Jego dorobek naukowy obejmuje współautorstwo ponad 20 prac naukowych w renomowanych czasopismach naukowych oraz kilkudziesięciu komunikatów prezentowanych na konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Brał udział w realizacji kilkunastu projektów badawczych MNiSW/NCN. Był kierownikiem projektu badawczego NCN SONATA i opiekunem dwóch Diamentowych Grantów.

Doktor Ryszawy uczestniczył także aktywnie w działalności dydaktycznej ZBK – był promotorem/współpromotorem kilkunastu prac magisterskich i licencjackich, a także promotorem pomocniczym w jednym przewodzie doktorskim. Uczestniczył również w organizacji kilku konferencji, w tym XLV Szkoły Zimowej. Dodatkowo, od 2009 roku dyrygował wydziałowym chórem.  

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron