Komórki macierzyste: możliwości, nadzieje i ograniczenia

W Forum Akademickim ukazał się komentarz prof. Józefa Dulaka, kierownika Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB i zastępcy przewodniczącego Komitetu Biotechnologii PAN, pt. „Komórki macierzyste: możliwości, nadzieje i ograniczenia”.

W artykule zamieszczonym w 7/8 numerze miesięcznika* profesor Dulak omawia budzące duże emocje zagadnienia terapii komórkowych. Podkreśla w nim zarówno sukcesy, jakie przyniosło zastosowanie w medycynie komórek macierzystych, jak również wskazuje na problemy związane z oferowaniem komercyjnych zabiegów o niepotwierdzonej skuteczności. Zwraca też uwagę na stanowisko Komitetu Zaawansowanych Terapii Europejskiej Agencji Leków (CAT EMA), opublikowane także na stronach Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz raport europejskich akademii nauk i akademii medycznych, zrzeszonych w European Academies Science Advisory Council (EASAC).

Informacje zawarte w artykule mogą być pomocne dla zdesperowanych pacjentów oraz ich rodzin, rozważających skorzystanie z takich zabiegów.

*Tekst w pliku pdf udostępniono za zgodą Redakcji Forum Akademickiego.