Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

List otwarty w „Nature”

List otwarty w „Nature”

​Profesorowie Józef Dulak oraz Jan Potempa popisali list otwarty, w którym naukowcy wzywają do utworzenia Europejskiej Fundacji Humanitarnej działającej na wzór fundacji Billa i Melindy Gatesów. List ukazał się 23 czerwca 2020 r. na stronie czasopisma „Nature”.

Dokument sygnowany jest przez 75 europejskich badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki, przedstawicieli najlepszych europejskich uniwersytetów oraz laureatów Nagrody Nobla. Ze strony Polski list podpisali także prof. dr hab. Ewa Łojkowska z Uniwersytetu Gdańskiego, oraz prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.  

List jest odpowiedzią na kryzys wywołany przez pandemię Covid-19. Wydarzenia ostatnich miesięcy jasno pokazały, że w obliczu zagrożenia systemy administracji publicznej poszczególnych krajów Europy nie są w stanie w szybkim czasie i w adekwatnym stopniu odpowiedzieć na pojawiające się zapotrzebowanie na pomoc humanitarną, medyczną oraz badawczą.

Różnorakie dane wskazują, że obecna pandemia nie jest epizodem, ale jednym z wielu groźnych wydarzeń, do których dojdzie w kolejnych latach w związku ze zmianami klimatu oraz środowiska naturalnego. Dlatego też uzasadnione jest stworzenie elastycznego systemu pozwalającego na międzynarodową pomoc najbardziej potrzebującym.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron