Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Artykuły w „Journal of Investigative Dermatology”

Artykuły w „Journal of Investigative Dermatology”

Dwa artykuły naukowców z naszego Wydziału zostały wyróżnione w lipcu na łamach miesięcznika „Journal of Investigative Dermatology” – czołowego na świecie czasopisma naukowego w dziedzinie dermatologii.

Pierwszy z nich, pt: Differences in Staining for Neutrophil Elastase and its Controlling Inhibitor SLPI Reveal Heterogeneity among Neutrophils in Psoriasis, powstał pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Cichy w Zakładzie Immunologii WBBiB. 

W pracy wykazano, że krążące i infiltrujące skórę neutrofile w łuszczycy wykazują heterogenność w oparciu o ekspresję elastazy neutrofilowej i jej inhibitora SLP1. Wykazano również, że różnice te mogą wpływać na migrację granulocytów niskiej gęstości w skórze i późniejsze generowanie neutrofilowych pułapek zewnątrzkomórkowych, które przyczyniają się do patologii łuszczycy.

Drugi artykuł, zatytułowany IL-17E (IL-25) and IL-17A Differentially Affect the Functions of Human Keratinocytejest wynikiem współpracy grupy dr hab. Justyny Drukały, prof. UJ z naukowcami z Uniwersytetu w Genewie, gdzie w Zakładzie Patologii i Immunologii pracuje obecnie nasza absolwentka, dr Julia Borowczyk. Co więcej, fotografie z pracy dr Borowczyk zostały docenione przez redakcję i trafiły na okładkę lipcowego numeru.

W tej pracy wykazano, że IL-17E aktywuje komórki odpornościowe, a także bezpośrednio zwiększa proliferację, różnicowanie i migrację ludzkich keratynocytów poprzez działanie autokrynne. Odkrycia te rzucają nowe światło na zmiany w naskórku w chorobach skóry z nadekspresją IL-17E, takich jak łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry, oraz dają wgląd w różne efekty działania IL-17E w homeostazie naskórka.

Prace zostały opublikowane w ramach otwartego dostępu. Zachęcamy do zapoznania się z nimi na stronie internetowej czasopisma.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron