Nagroda PTBioch dla dr. Łukasza Bujnowicza

16 października br. dr Łukasz Bujnowicz z Zakładu Biofizyki Molekularnej odebrał nagrodę im. Witolda Drabikowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne.

Nagroda im. Witolda Drabikowskiego ustanowiona została 13 lat temu i przyznawana jest za najlepszą pracę doktorską z biochemii wykonaną w polskiej instytucji badawczej. Dr Łukasz Bujnowicz został uhonorowany za rozprawę pt. Semichinon sprzężony z klastrem żelazowo-siarkowym jako nowy element w mechanizmie działania i regulacji białek z rodziny cytochromów bc, którą obronił w roku 2018. Promotorem był prof. Artur Osyczka, a promotorem pomocniczym dr hab. Marcin Sarewicz.

Rozprawę wybrano spośród 21 nadesłanych prac. Praca dr. Bujnowicza dotyczyła metastabilnego wolnego rodnika  powstającego w miejscu utleniania chinolu w czasie katalizy enzymów z  rodziny cytochromów bc.

Przekazanie Nagrody odbyło się w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie w trakcie posiedzenia Głównego Zarządu PTBioch.