​Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

W roku 2019 Komitet Noblowski przyznał nagrodę za odkrycie mechanizmów molekularnych, które umożliwiają regulowanie aktywności genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu. O skomentowanie tego wydarzania dla radia RMF24 poproszona została dr hab. Martyny Elas.

Laureatami nagrody Nobla w roku 2019 są William G. Kaelin Jr (Harvard Medical School, Howard Hughes Medical Institute, USA), Sir Peter J. Ratcliffe (University of Oxford, Francis Crick Institute, Wlk. Brytania) i Gregg L. Semenza (Johns Hopkins University, USA).

Odkrycia dokonane przez tegorocznych noblistów ujawniły mechanizm jednego z najważniejszych procesów adaptacyjnych w życiu. Dzięki ich badaniom wiadomo, w jaki sposób poziom tlenu wpływa na metabolizm komórkowy i funkcje fizjologiczne organizmu, przez co możliwe stało się opracowanie nowych strategii leczenia wielu chorób, w tym m. in. raka.

O tym właśnie rozmawiała dr hab. Martyna Elas z Zakładu Biofizyki WBBiB z dziennikarzem RMF24, komentując tegoroczną nagrodę przyznaną w dziedzinie medycyny. Wywiad jest dostępny TUTAJ.

Więcej o nagrodzie i jej lauratach można przeczytać na oficjalbej stronie stronie nagrody Nobla pod adresem www.nobelprize.org/prizes/medicine/2019/press-release/