​Otwarcie wystawy o prof. Szybalskim

Od 2 października, w holu głównym przy Gronostajowej 7 oglądać można wystawę pt. Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach. Wystawa została sprowadzona do Krakowa z inicjatywy prof. Józefa Dulaka z Zakładu Biotechnologii Medycznej.

Dwadzieścia dziewięć plansz, prezentowanych na wystawie powstało w nawiązaniu do książki Jarosława Abramowa-Newerlego, która ukazała się w roku 2018 nakładem wydawnictwa Uniwersytet Gdański. W przygotowanie wystawy zaangażowana była Anna Karcz-Bartkowska we współpracy z prof. Ewą Łojkowską – prezes Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego. Za projekt graficzny odpowiedzialna była firma Bang Bang Studio.

Wernisaż wystawy odbył się 8 listopada 2018 r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego i towarzyszył promocji w/w książki.

W dniu 14 stycznia 2019 r. kolejna prezentacja wystawy rozpoczęła się w Holu Głównym Politechniki Gdańskiej, z którą prof. Szybalski związany był po II wojnie światowej, zanim opuścił Polskę i wyjechał do Danii, a potem do USA (na PG Profesor uzyskał tytuł doktora nauk chemicznych oraz zorganizował Katedrę Technologii Środków Spożywczych).

W  2008 roku  prof. Wacław Szybalski wraz z Dr Jamesem Watsonem, laureatem Nagrody Nobla, odwiedził Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Cztery lata później Profesor otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz był gościem poświęconej mu konferencji: 50 lat terapii genowej: wkład profesora Wacława Szybalskiego do nauki i ludzkości, zorganizowanej przez Zakład Biotechnologii Medycznej. Podczas konferencji prof. Szybalski otrzymał dyplom członka zagranicznego Polskiej Akademii Umiejętności.

Warto jeszcze w tym miejscu nadmienić, że wcześniej, doktorat honoris causa został Panu Profesorowi przyznany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1980), Uniwersytet Gdański (w roku 1989), Akademię Medyczną w Gdańsku (2000) oraz Politechnikę Gdańską (w roku 2001).

Wystawa poświęcona prof. Szybalskiemu będzie prezentowana na WBBiB do 31 grudnia 2019 r.

Zdjęcia pochodzą ze strony Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego