Czuła metoda detekcji pęknięć DNA opracowana na WBBiB

Przy okazji badania mechanizmów naprawy uszkodzeń DNA grupa z Zakładu Biofizyki Komórki wynalazła czułą i relatywnie prostą metodę, która może być wykorzystana do testowania leków cytotoksycznych oraz w badaniach niepłodności.

W wiadomościach na stronie Uniwersytetu (do przeczytania TUTAJ), zamieszczony został obszerny artykuł na temat nowej metody detekcji pojedynczych pęknieć DNA, nad którą od kilkunastu miesięcy pracowali naukowcy z Zakładu Biofizyki Komórki WBBiB w osobach dr Magdaleny Kordon, dr. Kamila Solarczyka, dr. Mirosława Zarębskiego oraz prof. Jerzego Dobruckiego. STRIDE (SensiTive Recognition of Individual DNA Ends) ma duży potencjał aplikacyjny – jak postulują wynalazcy – może znaleźć zastosowanie m.in. w diagnostyce niepłodności. Badacze wierzą w swój pomysł i dokonali już zgłoszenia patentowego oraz założyli firmę intoDNA, która testuje i udoskonala metodę oraz pracuje nad jej komercjalizacją.