Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z WBBiB współautorami artykułu w Science Advances

Naukowcy z WBBiB współautorami artykułu w Science Advances

W Science Adavances ukazała się praca, na temat udziału bakterii Porphyromonas gingivalis w chorobie Alzheimara oraz możliwości wykorzystania inhibitorów gingipain w terapii tego neurodegeneracyjnego schorzenia. Współautorami publikacji są pracownicy Zakładu Mikrobiologii WBBiB UJ.

W czasopiśmie Science Advances ukazała się praca pt. Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small-molecule inhibitors, mogąca mieć istotne znaczenie dla diagnozowania oraz leczenia jednej z najgorszych chorób neurodegeneracyjnych. P. gingivalis jest bakterią odpowiedzialną za parodontozę, powszechną chorobę przyzębia, która jest bardzo częsta i nasilona u pacjentów z demencją. 

Artykuł jest rezultatem kooperacji naukowców z 13 różnych ośrodków w Polsce, USA, Australii oraz Nowej Zelandii. Współautorami publikacji są pracownicy Zakładu Mikrobiologii WBBiB UJ – prof. Jan Potempa, dr hab. Piotr Mydel, dr Malgorzata Benedyk, dr Karina Adamowicz i mgr Agata Marczyk, z zespołu od lat pracującego nad mechanizmami chorobotwórczymi P. gingivalis

Wyniki prezentowane w pracy są na tyle obiecujące, iż firma Cortyxeme z San Francisco prowadzi starania o uzyskanie funduszy na przeprowadzenie drugiego etapu badań klinicznych z wykorzystaniem odkrytego niskocząsteczkowego inhibitora gingipain. Opisane w pracy brzedkliniczne badania inhibitora na myszach wykazały, że chroni on zwierzęta przed inwazją P.  gingivalis do mózgu.  

Artykuł jest dostępny TUTAJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron