Stypendia ETIUDA dla 5 doktorantów z WBBiB

17 lipca Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnego konkursu ETIUDA skierowanego do osób, które nie posiadają jeszcze stopnia doktora a już wykazały się się sukcesami w działalności naukowej. W gronie finalistów są Paulina Marona i Piotr Konieczny z Zakładu Biochemii Ogólnej, Tomasz Klaus z Zakładu Biochemii Komórki, Katarzyna Kmiotek-Wasylewska z Zakładu Biologii Komórki oraz Mariusz Madej z Zakładu Mikrobiologii.

W 6. konkursie ETIUDA rozstrzygniętym właśnie przez NCN pięcioro doktorantów WBBiB uzyskało stypendia naukowe oraz środki na odbycie stażu zagranicznego w wybranej przez siebie jednostce badawczej. Do finału konkursu zakwalifikowali się:
  • mgr Paulina Marona z Zakładu Biochemii Ogólnej (Rola białka MCPIP1 w procesach wzrostu, unaczynienia i progresji nowotworowej jasnokomórkowego raka nerki, 88 838 zł)
  • mgr inż. Mariusz Madej z Zakładu Mikrobiologii (Charakterystyka strukturalna i funkcjonalna unikatowego systemu pobierania peptydów ze środowiska przez Gram-ujemną bakterię Porphyromonas gingivalis, 122 962 zł)
  • mgr Piotr Konieczny z Zakładu Biochemii Ogólnej (Rola MCPIP1 w procesach fizjologicznych i patofizjologicznych naskórka, 115 676 zł)
  • mgr Tomasz Klaus z Zakładu Biochemii Komórki (Badanie tworzenia kompleksów immunologicznych przez mysie przeciwciała IgG3, 115 676 zł)
  • mgr Katarzyna Kmiotek-Wasylewska z Zakładu Biologii Komórki (Prokardiomiogenne i proangiogenne właściwości mikropęcherzyków komórkowych pochodzących z ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych wykazujących nadekspresję wybranych mikroRNA, 88 838 zł)
W ramach panelu Nauki o życiu do konkursu ETIUDA 6 zgłosiło się 95 młodych naukowców. Finansowanie uzyskało 39 najlepiej ocenionych projektów.